reklamı kapat

Bitcoin’den Tarihi Rekor, Bitmek Bilmeyen Ayı Piyasası Sürüyor!

Oldukça uzun bir süredir devam eden ayı piyasasının ardından Bitcoin (BTC) yeni bir tarihi rekora imza attı.
09:00
3 Şubat 2019

Kripto paralar 2018 yılı boyunca etkisi altında kaldıkları ayı piyasasının yeni yılda da devam etmesiyle yeni bir tarihi rekora imzasını attı. Halihazırda devam eden piyasa trendi resmen Bitcoin’in (BTC) on yıllık tarihi boyunca yaşanmış en uzun ayı piyasası haline geldi. Bu konu hakkında daha önceden yayımladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bitmeyen Ayı Piyasası

Dünyadaki ilk kripto para Bitcoin, 2017 yılının sonunda görkemli bir tüm zamanlar rekoru kırarak birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Kimilerine göre bu durumu bir başarı olarak nitelendirmek yanlış olarak görülse de yaklaşık 20.000 dolara ulaşan Bitcoin birçok kişiyi cezbetmeyi başardı. Ancak bir türlü bitmeyen ayı piyasası bu rekor fiyatı büyük ölçüde eriterek üç bin dolar civarına yeniden düşürdü.

Coindesk’in fiyat göstergelerine göre Bitcoin 17 Aralık 2017 tarihinde 19,764 doları görerek bir rekora imza atmıştı. Lider kripto para o tarihten bu yana değer kaybetti ve tarihinin en uzun ayı piyasası tablosunu oluşturdu. Bitcoin 2 Şubat 2019 tarihini de aynı trendin etkisinde geçirdi ve böylece 411 günlük bir ayı piyasası grafiğine sahip oldu.

Bitcoin’in rekor düşüşü

Tarihte Bitcoin Düşüşleri

Bitcoin geçmişte de benzer durumlarla karşılaşmıştı. BTC’nin tarihte kaydettiği meşhur düşüşlerden en bilindik olanı, 2013 ile 2015 yılları boyunca yaşanan ve 410 gün boyunca devam eden büyük düşüş trendiydi. Bitcoin fiyatı bu süre zarfında yaklaşık %86 oranında gerilemişti.

Lider kripto para 2 Şubat Cumartesi gününün ardından 411 güne ulaşarak en uzun düşüş hareketini güncellemiş oldu. BTC’nin 2011 yılında 163 günlük uzun bir düşüşü daha bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.