reklamı kapat

Bitcoin’de Sinyaller Karıştı: BTC Fiyatını 4. Çeyrekte Ne Bekliyor?

Piyasadaki karışık sinyallere rağmen Bitcoin’in dördüncü çeyrekte pozitif hareket edeceğine inanılıyor.
09:23
12 Ekim 2020

Blockchain analiz firması Intotheblock’tan elde edilen veriler göre Bitcoin (BTC) adreslerinin çok büyük çoğunluğu hala karda. Yapılan açıklamalarda karda olan BTC cüzdan oranının %89,28’e ulaştığı ifade ediliyor.

On-chain veriler Bitcoin Blockchain ağında içinde bakiye bulunan 31.94 milyon adres olduğunu gösteriyor. Bu da 28,5 milyon Bitcoin adresinin, fiyat 11.000 doların üzerindeyken karda oldukları anlamına geliyor. Yani Bitcoin’i olan çoğu kişi BTC’lerini 11.000 doların altında bir fiyattan almış.

Karışık Sinyaller

Intheblock’taki analistler, bu rakamın Bitcoin’in orta vadeli fiyat döngüsü için olumlu bir faktör olduğunu ifade ediyor. Çünkü çoğu yatırımcı karlı olduğu için mevcut Bitcoin fiyat döngüsünün de pozitif bir çerçevede ilerliyor olabileceği düşünülüyor.

Öte yandan veriler, son yedi ay boyunca Bitcoin fiyatının, çoğu alıcının şu anda olumlu olduğunu düşündüğü noktaya kadar önemli ölçüde arttığını da gösteriyor. Ancak bu noktada veriler negatif sinyal veriyor olabilir. Çünkü karda olan Bitcoin sahipleri hazır beklenen noktaya ulaşmışken satış yapmak isteyebilir.


Balinalar genellikle kar elde edene kadar piyasada kalma eğiliminde oluyor. Fiyat, alım yapılan rakama ya da daha üstüne ulaşana kadar bekliyorlar ve sonrasında satış yapıyorlar. Ama eğer fiyat, alım yaptıkları rakamın altında kalırsa yükselene kadar bekliyorlar. Bireysel yatırımcıların ise aşırı belirsiz piyasa koşullarında satış yapma eğiliminde oldukları ifade ediliyor.

Dolayısıyla 13 Mart’tan bu yana kar elde etmek için bekleyen birçok yatırımcı var ve bu yatırımcıların karda oldukları dönemde satış yapıp yapmayacakları belirsizliğini koruyor.

Satış Baskısı

Yakın vadede on-chain veriler, bireysel yatırımcıların Bitcoin varlıklarını satmak için hızlı hareket etme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. Çünkü Bitcoin borsa rezervleri sürekli olarak azalıyor ve vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonları da durgun ilerliyor.

Bu iki önemli rakam ise dördüncü çeyrekte BTC‘nin artacağını bekleyerek birikime devam edecek yatırımcı sayısının oldukça yüksek olduğuna işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.