reklamı kapat

Bitcoin’de Risk Yakın Vadede Artar Mı?

Analistlere göre Bitcoin’in geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesi riski yakın vadede arttırabilir. 
10:22
6 Temmuz 2020

Bitcoin son bir kaç gün içinde küçük bir volatilite gördü ve fiyat önce 9.300 dolara çıktıktan sonra 9.000 dolara geriledi. Bu volatil hareketin ABD’den gelen haberler doğrudan ilgili olduğu ifade ediliyor ve bu da lider kripto para biriminin geleneksel piyasalarla korelasyon içinde olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in geleneksel piyasalarla korelasyon içinde olması “güvenli liman” argümanının sorgulanmasına sebep oluyor. Ancak yine de bu korelasyon sayesinde analistler yakın vadeli fiyat beklentilerini daha net bir şekilde ortaya koyabiliyor.

Bitcoin ve Risk Olgusu

Bitcoin’in geleneksel borsaları birlikte hareket etmek ilk olarak Şubat ayı sonunda lider kripto para biriminin hisse senedi endeksleri ile birlikte düşmesiyle netleşti. Bu korelasyon Nisan ve Mayıs ayları boyunca devam etti ve Haziran ayında bazı kırılmalar görüldü.

Öte yandan her ne kadar birçok yatırımcı hala kripto para biriminin nihayetinde geleneksel piyasalardaki türbülanstan yararlanacak “güvenli bir liman varlığı” olduğuna inansa da son fiyat hareketleri tam tersini gösteriyor gibi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin çalışanlarla ilgili haberlerinin açıklanmasından sonra geleneksel piyasalar yükselişe geçti ve Bitcoin (BTC) de onları takip ederek 9.300 dolara kadar yükseldi. En son Tarım Dışı İstihdam verileri, ABD işgücü piyasasının toplam 4,8 milyon istihdam yarattığını gösterdi. Bu da ekonominin hızlı bir şekilde toparlandığını gösteriyor. BTC’nin bu haberlere geleneksel piyasalara birlikte tepki göstermesini ise bir piyasanın popüler analistlerinden Alex, “BTC’nin riskli bir varlık olduğunu kanıtladığı” şeklinde yorumladı.

Risk Yakın Vadede Artar Mı?

Pandemi sebebiyle geleneksel varlıklarda bazı artışlar yaşanması bekleniyor. Analistlere göre de bu durum Bitcoin’in de artış göstermesini sağlayabilir. Ortaya çıkan haberlerle 8 Haziran’da güzel bir ivme yakalayan BTC, Ethereum ve hisse senetlerinin yine aynı şekilde beraber hareket edebileceği ve artış ivmesi kazanabileceği ifade ediliyor.

Bunların yanında Ray Dalio, sermaye piyasalarının artık özgür olmadığını ifade etmişti. Bu durumda yaratılış sebepleri finansal özgürlüğü sağlamak olan kripto para birimlerinin bir adım öne çıkabileceği belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.