Bitcoin’de Kırmızı Alarm! ABD’den Kötü Haber Geldi! 2023 İçin Ciddi Uyarı! İşte Uzman Görüşü!

Kripto para piyasası 2022'de adeta felaketi yaşarken, önde gelen bir yönetici 2023'e dair görüşlerini paylaştı. 
12:25
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasası 2022’de adeta felaketi yaşarken, önde gelen bir yönetici 2023’e dair görüşlerini paylaştı.

Kriz, Kripto Risk Sermayesi Şirketlerini Vuracak!

Geçen yıl, meydana gelen iflaslara ve ardından gelen FUD  tsunamisine rağmen kripto risk sermayesi şirketleri için iyi bir yıldı. Ancak önde gelen bir araştırmacı 2022’nin 3.ve 4. çeyreğinde meydana gelen krizler nedeniyle 2023’ün zor geçeceğinin altını çiziyor. Galaxy Research‘e göre, girişim firmalarının Web3 ve kripto para şirketlerine yaptığı yatırımların sayısı ve miktarı 2022’de 30 milyar doların biraz üzerindeydi. Galaxy’nin araştırma başkanı Alex Thorn, bunu büyük bir başarı olarak nitelendiriyor.  2021’de  bu rakam, 31 milyar dolardı. Ancak 5 Ocak tarihli bir raporda Thorn, makroekonomik şartların ve kripto piyasası koşullarının 3. ve 4. çeyrekte önemli yatırımları etkileyen sorunlara yol açtığını belirtti. Rapora göre, Bu durum, makro ve kripto piyasası koşulları iyileşene kadar muhtemelen 2023’e kadar devam edecek. Thorn, 2022’de 2.900 girişim anlaşması olduğunu, ancak 2022’nin 4. çeyreğinde bu rakamın dibe vurduğunu söyledi.

Thorn, bu eğilim devam ederse kripto ve Web3 firmalarının 2023’te fon toplamakta zorlanabileceğini öne sürdü. Uzmana göre, makroekonomik ortam ve kripto para piyasası , herkes için zor bir yılı önceden haber veriyor. Yönetici, düşen şirket değerlemelerinin ve yatırımcılardan gelen taleplerin, girişimciler için daha zor bir kaynak yaratma ortamı yaratacağını sözlerine ekledi. Amerika Birleşik Devletleri düzenleyici ortamının da etkileri olacak. FTX krizinden sonra ABD kripto para piyasası üzerindeki baskısını sürdürüyor.  Rapora göre, geçen yılki tüm kripto risk sermayesi anlaşmalarının %40’ından fazlası ABD merkezli bir girişimle ilgiliydi. Raporda, “ABD’nin bu pazarlar için önemi ve lider konumu, ABD’li politika yapıcıların ortaya çıkan alan için kural ve düzenlemeleri açıklığa kavuşturması ve düzenlemesi için yeterli neden sağlıyor.” ifadesine yer verildi.

Veriler, Teyit Ediyor!

Google ve Alphabet’in bağımsız büyüme fonu CapitalG’nin genel ortağı Gene Frantz, geçen ay Forbes’a 2023 yıl sonu görünümünün ve manşetlerinin bugün olduğundan çok daha iyi görüneceğini söyledi. Yöneticiye göre, mevcut durum kötü olabilir ancak süreklilik ve yenilikçilik, iyileşen bir ekonomik görünümle birleştiğinde risk sermayesi sektörüne iyimserlik geri gelecek. 5 Ocak tarihli bir raporda, Crunchbase ayrıca tüm sektörlerde risk sermayesi için daha durgun bir 2023’ten söz etti. 2022’de, küresel girişim finansmanı 2021’e göre %35 düştü. Uzmanlara göre, bu tür şirketlere yapılan yatırım oranı ayrıca Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasının durumuna dair ipuçları da veriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar