Bitcoin’de Geri Sayım Başladı! Bu Gösterge Yanılmıyor! 3 Analist Hemfikir: Hazır Olun!

Bitcoin'de (BTC) düşük volatilite devam ederken, uzmanlar geçmişte yaşanmış döngülere işaret ederek heyecan yaratan açıklamalar yaptı.
12:50
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’de (BTC) düşük volatilite devam ederken, uzmanlar geçmişte yaşanmış döngülere işaret ederek heyecan yaratan açıklamalar yaptı.

Düşük Volatilite ve Ralliler: Bollinger Bantları Yanılmaz!

Kripto para piyasası  son üç hafta boyunca düşük volatilite nedeniyle yatay yönde hareket etmeye devam ederken, makro ekonomik ortam ve ABD’den gelen veriler yakından takip ediliyor. Açıklanan verilere göre, istihdam halen son derece güçlü ve işsizlik başvuruları beklenenin epey altında geldi. Fed daha ciddi adımlar atabilir, istihdam düşmezse Fed daha fazla faiz artışı yapmaktan çekinmeyecek. İşgücü piyasasındaki sıkılık devam ediyor ve bu da Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltmesine yol açabilir. Verilerin açıklanmasının ardından hisse senetleri sert bir darbe aldı ve öğleden sonra seansında toparlanamadı. S&P, Dow ve Nasdaq, değer kaybetmeye devam etti. TradingView’den alınan veriler, Bitcoin’in fiyatının, verilerin yayınlanmasının ardından kısa bir süre için günlük en düşük seviye olan 16.752 dolara düştüğünü gösteriyor. Ancak Bitcoin daha sonra 16.850 dolardaki destek seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. BTC, an itibariyle 16.795 dolardan işlem görüyor.

Kitco kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff’a göre, Bitcoin’deki düşük volatilite devam ederse, durgun fiyat hareketi hakim olmaya devam edecek. Wyckoff, BTC’nin harekete geçmesi için önemli bir kıvılcıma ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti. Dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta analist olan Marcus Sotiriou, Bollinger Bantları’na dikkat çekti. 16.200  ile 17.100 dolar arasındaki aralığa dikkat çeken uzman, Bollinger Bantları’ndaki daralmayı vurguladı. Sotiriou, “Sıkı Bollinger Bantları, volatilitenin nasıl önemli ölçüde azaldığını gösteriyor” dedi.  Uzmana göre, tarihsel olarak, Bollinger Bantları daraldığında, fiyat için büyük bir hareketle sonuçlanır. Bollinger Bantları en son Temmuz 2020’de bu kadar dardı. Bitcoin’in daha sonra %5.000’lik bir artış kaydetti. Bu durum, birçok kişinin yakında büyük bir hareketin geleceğine inanmasına neden oldu.

Benzer Durumlar Yaşandı!

Twitter’daki çok sayıda analist, geçmişteki benzer gelişmelerin Bitcoin için rallilere yol açtığını belirti.  Önde gelen analistlerden Trader Tardigrade de dahil olmak üzere birçok uzman Bitcoin grafiğindeki Bollinger Band daralmasını fark etti. Ancak, devasa bir rallinin yaklaştığı konusunda herkes hemfikir değildi, ancak bazı analistler Bollinger Bantlarının yaklaşmakta olan volatiliteyi daha iyi tahmin ettiğini ve BTC fiyatının yükselme yerine aşağı yönlü hareket etme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar