Bitcoin’de En Önemli 2 Veri Açıklandı: İşte Aralık Ayında Olacaklar!

Bitcoin (BTC) tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşarken, zincir üstü veriler ve güncel raporlar büyük önem teşkil ediyor. 
13:30
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşarken, zincir üstü veriler ve güncel raporlar büyük önem teşkil ediyor.

Balina Sayısı, Dibe Vurdu!

Önde gelen analitik şirketi Glassnode, Bitcoin’e dair önemli bir rapor yayımladı. Rapora göre, BTC balinalarının sayısı 2 yılın en düşük seviyesine düşerek 1.665’e geriledi. Daha önceki en düşük seviye 22 Kasım’da 1.671 idi. Glassnode, ayrıca birkaç saat önce Twitter’da BTC’nin işlem hacminin (7 günlük MA) 260.626.928,14 dolar ile 2 yılın en düşük seviyesine düştüğünü de paylaştı. Bir önceki düşük seviye 30 Kasım 2022’de gözlemlendi.  CoinMarketCap’ten alınan veriler, BTC’nin son 24 saatte %0,27’lik bir fiyat artışının ardından an itibariyle  17.008 dolardan işlem gördüğünü gösteriyor. Bitcoin, aynı zaman diliminde 17.050,96 dolar gibi yüksek bir seviyeye de ulaşmayı başardı. BTC ayrıca son yedi gün içinde  %2’den fazla değer kazandı. BTC’nin piyasa değeri ise 326.933.224.882 dolar seviyesinde bulunuyor.

Uzmanlara göre, balina sayısı önemli bir veri. Bitcoin önceki rallilerinde büyük oranda bir birikim sürecinden geçti. Balinalar, piyasada önemli oyuncular ve piyasasının yönünü etkilemede kritik rol oynuyorlar. Ayı piyasaları birçok yatırımcı tarafından dipten alım fırsatı olarak değerlendirilirken, balina sayısı Bitcoin’e olan ilgi ile doğru orantılı. Bitcoin fiyatının yükseleceğine inanan bireysel ve kurumsal yatırımcılar genelde alım yapmaya devam ederken, balina sayısındaki düşüş yatırımcının hala temkinli davrandığını ve piyasadan uzak olduğunu ortaya koyuyor. FTX krizi ve sonrasında yaşanan domino etkisi, yatırımcıda kripto paralara yönelik güven sorunu yarattı. Birçok yatırımcı merkezi borsalardan uzaklaşırken, kripto para karşıtları bu sürecin ayı piyasasını uzatacağını ileri sürüyor.

Risk, Devam Ediyor!

FTX krizinin yankıları sürerken, kripto para piyasasındaki belirsizlik devam ediyor. Bloomberg analistlerine göre, BTC‘deki düşüş  Aralık ayında daha da derinleşebilir.  Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, BTC Kasım ayında %16 düştü. BTC ayrıca  son on yılda, Arlık aylarında zayıf bir performans sergiledi.  2018, 2019 ve 2021’nin Aralık ayında Bitcoin büyük oranda değer kaybetti.

BTC,  bu yıllardaki Aralık ayında ortalama  %11’lik bir düşüş yaşadı. BTC ayrıca diğer yıllardaki Aralık aylarında da büyük oranda artış kaydedemedi. Analistlere göre, bu nedenle, 2022 yılında da hem makroekonomik şartlar hem de FTX krizinin neden olduğu domino etkisi nedeniyle BTC’nin ivme kaybetme olasılığı yüksek. Federal Rezervler daha küçük oranda faiz oranı artışlarına dönme sinyali verirken, resesyon riski ise devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar