X


Bitcoin’de (BTC) Düşüşü Tetikleyecek 3 Etken Olduğu Düşünülüyor!

Bitcoin’in düşüşünün daha da derinleşeceği düşünülüyor.
19:23
28 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı, 19.400 dolarlık yüksek seviyenin ardından iki gündür düzeltme görüyordu ve bugün fiyat yeniden 17.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Ancak yakın vadede, yatırımcılar lider kripto para biriminin başka bir dik geri çekilme görmesini bekliyorlar.

Yatırımcıların yakın gelecekte daha derin bir düşüş olmasını beklemelerinin üç ana nedeni bulunuyor: Tarihsel döngüler, Fibonacci Dizisi ve vadeli işlemler piyasasındaki rekor seviyede bulunun açık pozisyon.

Tarihsel Döngüler

Tarihsel olarak Bitcoin boğa döngülerinde büyük fiyat artışlarının ardından yüzde 20, yüzde 30 gibi büyük geri çekilmeler yaşandığı ifade ediliyor. Bu geri çekilme lerden sonra yükelişlerin devam ettiği ve her boğa döngüsünde bir rekor seviyenin geldiği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Piyasanın popüler analistlerinden “Altcoin Phsyco” bu döngüler takip edilirse yakın zamanda lider kripto para biriminin 13.800 dolar ile 14.500 dolar aralığına gerilemesi gerektiğini ifade ediyor. Bununla birlikte bazı analistler de bu geri çekilmenin 12.400 dolara kadar devam edebileceğini düşünüyor.

Fibonacci Dizisi

Yatırımcılar, alıcılar için potansiyel bir ilgi alanı olarak Fibonacci dizisini kullanarak 0.618 seviyesini tespit ediyor.

19.400 dolara kadar Bitcoin’in tüm rallisini kapsayan Fibonacci dizisi, 0.618 seviyesini yaklaşık 13.500 dolara koyuyor. Sıralamaya göre, 0.618 potansiyel bir trendin tersine çevrilmesi için çok önemli bir seviye olarak kabul ediliyor.

Vadeli İşlem Açık Pozisyonlar

Elde edilen bilgilere göre Bitcoin vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonları 1 milyar doların üzerinde kaldığında, BTC’nin fiyatı düşme eğiliminde oluyor. Skew’in verilerine göre, büyük vadeli işlem borsalarındaki açık pozisyonlar şu anda 1 milyar doları aşıyor. En büyük üç BTC vadeli işlem piyasası olan OKEx, Binance Futures ve CME, sırasıyla 1,4 milyar dolar, 0,94 milyar dolar ve 0,93 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek açık pozisyonuna ulaştı.

Bunların yanı sıra diğer yatırımcılar, Bitcoin’in herhangi bir geri çekilmeden önce 18.000 dolara yükselebileceğine ve hatta genel yükselişin yeni zirvelere doğru devam edebileceğine inanıyor.

Örneğin piyasanın popüler analistlerinden Michael van de Poppe, BTC için düşük seviyenin 16.000 dolar olarak belirlendiğini ve bu seviye sayesinde yükselişin başlayacağını belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar