Bitcoin’de 1 Milyon Dolar Kaybeden Ünlü Aileden Yatırımcılara Önemli Mesaj Var

2017’de tüm mal varlıklarını satarak Bitcoin (BTC) almalarıyla gündemden düşmeyen Hollandalı aile, uzun zamandır kripto para sektörünün odak noktası oldu. 
17:30
2 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

2017’de tüm mal varlıklarını satarak Bitcoin (BTC) almalarıyla gündemden düşmeyen Hollandalı aile, uzun zamandır kripto para sektörünün odak noktası oldu.

Bitcoin Ailesi, Tüm Coin’lerini DEX’lere Taşıdı!

“Bitcoin Ailesi” olarak bilinen Taihuttu ailesi, karlı işletmeleri, 2500 metrekarelik bir malikane, çocuklarının oyuncakları kısacası tüm varlıklarını satarak Bitcoin’e yatırım yapmalarıyla bir anda manşetlerde yer almışlardı. BTC‘nin değeri , o zamanlar 900 dolardı. 2017’den beri göçebe bir yaşam tarzı sürdüren aile 40 ülkeyi gezdi. Aile, ayrıca Türkiye’yi de ziyaret etmişti. Son altı yıldır dünyayı karış karış gezen Hollandalı aile geçen sene Avrupa‘da Bitcoin’e sıfır vergi uygulayan Portekiz’e yerleşmeye karar vermişti.  Portekiz’de kripto paralar için vergi ödenmiyor.

Baba, Portekiz’i ”Bitcoin cenneti” olarak nitelendirmişti. Aile şimdiler de ise Tayland’a taşınarak tropikal iklimin tadını çıkarıyor. Ancak, son dönemde piyasada yaşanan kriz nedeniyle aile 1 milyon dolardan fazla zarar etti. Taihuttu ise piyasadaki volatiliteden endişe duymadığını ve uzun vadede işlerin daha iyiye gideceğini vurguladı. Taihuttus FTX, Celsius, Voyager Digital veya yakın zamanda batmış diğer platformlarda coin’i veya yatırımı olmadığını belirtti. Kripto para sektöründeki önemli bir söze dikkat çeken yatırımcı “anahtarlar sizde değilse, Bitcoin’leriniz sizin değildir” mesajını hatırlattı. Girişimci,  yasal mülkiyeti ve  özel anahtarların önemli olduğunun altını çizdi. Uniswap ve SushiSwap gibi merkeziyetsiz borsalar (DEX) işlemlerin doğrudan trader’lar arasında gerçekleştiği, bankalar ve komisyoncular gibi aracıları tamamen ortadan kaldıran eşler arası platformlardır. Bu, kullanıcıların özel anahtarlarını asla teslim etmeyerek coin gözetimini elinde tuttuğu anlamına gelir. Bitcoin Ailesi, 1 milyon dolardan fazla değerdeki Bitcoin’lerini merkeziyetsiz borsalara taşıdılrını belirtti.

Aile, DEX’lere Yatırım Yapacak

Taihhuttus’a göre, DEX çökerse, önemli değil, çünkü Bitcoin her zaman kendi cüzdanınızda. Taihuttu, Kasım ayındaki iflastan önce dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası  olmasına rağmen FTX’te bir şeylerin “gerçekten ters” gittiğini en başından anlayabildiğini söyledi. 2017’de Cryptopia olarak bilinen merkezi bir borsanın hacklenmesi nedeniyle 4 Bitcoin kaybeden Taihuttu o zamandan beri temkinli davrandığını belirtti.

Aile, kripto paralarda ne kadar para tuttuğunu söylemeyi reddetti, ancak Bitcoin, Etherum, Litecoin, Polkadot ve diğer bazı altcoin’lere yatırım yaptıklarını belirtti. Aile, tün coin’lerini merkezi borsalardan merkeziyetsiz borsalara taşıdıklarını açıkladı. Taihuttu, bu merkeziyetsiz platformları bir sonraki boğa koşusunun en önemli parçası olarak gördüğü için nihayetinde ailenin kripto birikiminin  %100’ünü DEX’lere taşımak ve net değerinin %15’ini yeni kurulan DEX’lere yatırmak istediğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar