reklamı kapat

Bitcoin Yatırımcılarının Bir Hayali Daha Suya Düştü

BTC yatırımcılarının FED hayali, hüsran oldu.
13:51
29 Ağustos 2020

Koronavirüs pandemisi bütün dünyayı çok kötü etkilese de bunun Bitcoin ve Altın gibi sınırlı arza sahip varlıklar için bir “nimet” olduğu vurgulanıyordu. ONS Altın fiyatının tüm zamanların rekorunu kırması ve 2.000 doların üstüne çıkması da yatırımcıların Bitcoin için de benzer bir beklenti içerisine girmesine neden oldu.

Bitcoin gerçekten de Koronavirüs salgın dönemi boyunca önemli bir yükseliş elde etse de istenilen seviyeye ulaşılamadığı bilinen bir gerçek. Yatırımcıların bu seferki umutları ise Koronavirüs dönemi boyunca basılan sınırsız paranın enflasyona rekor getirmesi oldu. FED, trilyonlarca dolar basarak ABD Dolarının değerini 2 yılın en düşük seviyesine çekse de BTC yatırımcıları bu noktadan da umduklarını bulamadılar.

BTC, FED’den Umduğunu Elde Edemedi

BTC/USD işlem çifti Perşembe günü konuşan FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının ilk saatlerinde hafif bir yükseliş elde ederken açıklamanın sonlarına doğru sert bir düşüş yaşadı. FED’in faizleri %2 ortalamasında sabit tutacağı açıklaması, kesinlikle piyasada soğuk duş etkisi yarattı ve BTC sert bir gerileme yaşadı.

Bu da Bitcoin yatırımcılarının enflasyondan dolayı BTC fiyatının artacağı hayalinin artık suya düştüğünü gösteriyor. FED, basılan trilyonlarca dolara rağmen yıllık enflasyon oranını %2 seviyesinde tutabilirse bu durum kesinlikle BTC’nin aleyhine olacaktır. Enflasyon açıklamalarının Bitcoin üzerindeki etkisi şu an için olumsuz olsa da bunun ilerleyen aylarda nasıl olacağını zamanla göreceğiz.

Konu Bitcoin olunca, hemen hemen her şeyin mümkün olduğu ise unutulmamalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.