reklamı kapat

“Bitcoin Yaşadığı Her Gün Dijital Altına Dönüşüyor”

Eski JP Morgan yönticisi Bitcoin'in altına dönüşebileceğini ifade etti.
2 Aralık 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Yahoo! Finance’te değerlendirme yapan matematik profesörü ve eski JP Morgan yöneticisi Alex Gurevich Bitcoin’in yaşamaya devam ettiği her gün dijital altın olmaya daha da yaklaştığını ifade etti.

Gurevich Bitcoin’i şöyle değerlendirdi:

Altcoin’lerde yaşanan iniş çıkışlara ve fork düşüncelerine rağmen “zaman” Bitcoin’in lehine işliyor. Ortadan kaybolmadığı her gün dijital altın olma yolunda ilerliyor. Değerli metaller tarih boyunca değişim aracı olarak kullanıldı, kolayca oksitlenmiyorlar ve uzun süre değerini koruyabiliyorlar. Bitcoin de bu özelliklere sahip olabilir.

Ancak değerli metaller arasında altın hem en çok kullanılan değil hem de en nadir bulunanı sayılmaz. Gurevich’e göre yüz yıllar boyunca altın ortalamayı tutturmayı başarmış, bir yandan para birimi gibi kullanılabilecek kadar yaygınlaşmış diğer yandan da fiyatını belirleyen bir madenciliği söz konusu. Bu avantajlarla birlikte altın rekabet ettiği birimleri geçti ve sonucunda dünya çapında geçerliliğe kavuştu. Gurevich Bitcoin’in likit değer saklama aracı olarak gelişeceğine inanıyor.

Bitcoin ticaretinde bir ikilem oluşmuş durumda. Bitcoin bir balon ya da değil ancak tarihinde büyük “patlamalar” bulunuyor. Her büyük düzeltmeden sonra dengelediğinde altın sıfatına daha çok yaklaşıyor.

Apple kurucularından Steve Wozniak da Gurevich’le paralel düşünüyor. Wozniak verdiği bir demeçte Bitcoin’in “tek saf dijital altın” olduğunu ifade etmişti. Bitcoin’le çalışılabilmesi için iş modellerinin değişmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.