X


Bitcoin Vs Altın! Hangisi Daha İyi Bir Yatırım Aracı?

Altına yapılan yatırımlar iyi getiriler sağladı. Ancak sarı metalin parlaklığını azaltan Bitcoin, yatırımcılarına altından bile daha iyi getiri sağladı.
15:08
8 Ağustos 2021

Covid-19 salgını bize hayatın birçok yönü hakkında dersler verdi, ancak en önemlilerinden biri tasarruf ve yatırımlar hakkındaydı. Akıllıca ve hesaplı bir şekilde karar verenler, karantinaların zorlu dönemlerinde yaşam tarzından asla ödün vermek zorunda kalmadı.

Pandemi sırasında tanık olduğumuz şey, insanların güvenli yatırım araçlarına yöneldiğidir. Altına yapılan yatırımlar iyi getiriler sağladı. Ancak sarı metalin parlaklığını azaltan Bitcoin, yatırımcılarına altından bile daha iyi getiri sağladı.

Altının Dezavantajları

  • Altın, mücevher gibi tüketim malları için kullanıldığından değerli bir malzemedir ve doğada bol miktarlarda bulunmamaktadır.
  • Talep ne olursa olsun, arz orantısız bir şekilde düşük kalmaktadır.
  • Altın üretilemez. Bir şirket yeni hisse ihraç edebilir, federal banka dolar basabilir fakat altın için böyle bir durum söz konusu değildir.

Bitcoin’in Dezavantajları

  • Bitcoin, bazı özellikleri açısından altınla birbirine benzeyen bir blok zinciri tabanlı kripto para birimidir.
  • Aslında, birçok kişi, diğer tüm varlıklarla, özellikle hisse senetleriyle olan zayıf ilişkisi nedeniyle geçmişte Bitcoin’i “dijital altın” olarak adlandırmıştır.
  • Aynı Altın gibi, Bitcoin için de sınırlı arz konusu bir dezavantaj olarak görülmektedir.

Altın VS Bitcoin

  • Yasallık, şeffaflık ve güvenlik temelinde altın, Bitcoin’den biraz daha iyi bir konumda bulunmaktadır.
  • Nadirlik açısından, ikisi de dünya üzerinde zor bulunabilecek bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir.
  • Likidite söz konusu olduğunda, ikisi de bu konuda başa baş gelecek seviyede iyi konumdadır.
  • Volatiliteden bahsetmişken, Bitcoin altına kıyasla çok daha oynak bir fiyat yapısına sahiptir. Altın, kriptodan daha sabit bir fiyat döngüsüne sahip olma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Nihai Karar

Bitcoin, bir değer deposu olarak altına göre 100 kat daha fazla değer kazandı. Dünya bu gelişmelerin farkında ve dijital para birimini gerçek zamanlı olarak yeniden fiyatlandırmaya çalışıyor. Bitcoin son birkaç ayda fiyat olarak yükselişe geçmiş ve önümüzdeki yıllarda ABD doları cinsinden değer kazanmaya devam etmesi muhtemel. Belki de Bitcoin’in piyasa değeri, 2030 yılına kadar altının piyasa değerini aşacaktır. Hem altın hem de Bitcoin kendi çapında yarar ve zarar olarak birçok farklı özelliğe sahiptir. Her şey, yatırım yapmak isteyen yatırımcının tamamen takdirine bağlıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar