Bitcoin ve Ethereum Küllerinden Doğuyor! Çöküşleri Bilen İsim Konuştu: Tek Senaryo Var!

Bitcoin (BTC) yeniden eski parlak günlerine dönmeyi hedeflerken, önde gelen bir teknik analist kritik direnç ve destek seviyelerine dikkat çekti. 
17:00
22 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) yeniden eski parlak günlerine dönmeyi hedeflerken, önde gelen bir teknik analist kritik direnç ve destek seviyelerine dikkat çekti.

‘Bu Seviyeler Geçilmeli!’

Kripto para piyasası beklenmedik bir şekilde yeniden hareket ederken, analistler ve yatırımcılar arasındaki iyimserlik de artıyor. Kripto para piyasasının değeri dünden bu yana %5,84 artışla %1,06 trilyon dolara ulaştı. Piyasadaki toplam işlem hacim de %72,8 artış göstererek 71,87 milyar dolar oldu. Piyasa değerine göre ilk 100 kripto para  arasında Aptos (APT) ve Optimism Token (OP) en yüksek artışı kaydettiler. APT fiyatı %37.16 artarak 12.98 dolara ulaşırken, OP fiyatı ise %18.51 artarak 2.33 dolara ulaştı. Öte yandan, Frax Share ve Rocket Pool Token is en çok kaybedenler oldu, FXS fiyatı %2,47 düşüş ile ile 10,75 dolara gerilerken, RPL fiyatı ise %21 ile 36,42 dolara çakıldı. 2023’ün ilk iki haftasında olağanüstü bir rallinin ardından Bitcoin an itibariyle 22.847 dolardan işlem görüyor.

Önde gelen analistlerden Brian Bollinger’e göre, BTC‘nin önündeki en büyük direnç seviyesi 21.600 dolar. En kritik destek seviyesi ise 20.400 dolar. Bitcoin fiyatı son üç günde %12,6 arttı ve 23.220 dolara ulaştı. Analiste göre, balinaların da yeniden birikime başlamasıyla, veriler toparlanmanın yeniden başladığına işaret ediyor. Stratejiste göre, Bitcoin, kısa süre önce 22. 600 dolarlık yerel direnci kırdı. Günlük mum bu direncin üzerinde kapanırsa, Bitcoin kısa vadede 24.700-25.000 dolara ulaşabilir.  Tersine, Bitcoin fiyatı önümüzdeki hafta 21.500 doların üzerinde kalamazsa fiyat düşebilir. Ethereum’u inceleyen analiste göre, Ethereum fiyatı 1.660 dolardaki direncini aşarsa, 2000 dolara ulaşma ihtimali de artacak.  ETH 1600 dolar seviyesinde kalamazsa, yeniden düşüş başlayabilir.

Enflasyon: İyimserlik Devam Ediyor

Kripto para şirketi Genesis’in iflas haberi yine FUD ortamı yaratırken, makroekonomik veriler de yakından takip ediliyor. Enflasyondaki düşüş ve Fed’in şahin duruşuna kademeli olarak son vereceğine dair görüşler iyimserliği artırıyor. Chicago Üniversitesi’nide bir konferansta yaptığı bir konuşmada, Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard, merkez bankasının “enflasyonu  %2’ye düşürmek için” para politikasını daha sıkı hale getirmeye kararlı kalması gerektiğini söyledi. Ancak, enflasyondaki istikrarlı düşüş Fed’in bu hedefine zamanla ulaşacağını ortaya koyuyor.  Aralık ayında enflasyonun %6,5’e düştüğünün açıklanmasının ardından BTC, ABD hisse senetlerini sıkı bir şekilde takip etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar