Bitcoin ve Altcoinleri Önümüzdeki Saatlerde Neler Bekliyor?

Kripto para piyasaları Ocak ayına nasıl başladı? Önümüzdeki saatlerde yatırımcıları neler bekliyor?
21:45
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcılar yeni yılla temiz bir sayfa açmayı umarken Bitcoin fiyatı düşük volatiliteyle yoluna devam ediyor. Kral kripto para birimi geçtiğimiz yıl birçok badire atlattı. Fakat yılın ilk günlerinde de aynı yolda ilerliyor gibi görünüyor. Peki sorun ne? Önümüzdeki saatlerde kripto paraları neler bekliyor?

Bitcoin Son Durum

ABD hisse senedi piyasaları yılın ilk açılışını bugün yaptı. Dün resmî tatil olduğu için kapalı olan piyasalar bugün açılışla birlikte Bitcoin fiyatını da aşağıya çekti. S&P 500 güne %1 kayıpla devam ediyor. Nasdaq kayıpları ise %1’i aştı. Dolar endeksi 104’ü geçti ve altın bu süreçte pozitif ayrışanlar arasındaydı. Bugün 17:30’da borsalar açılmadan önce yatırımcılar 17.000 doların görüleceğinden emindi. Ancak olmadı.

BTC bugün 27 Aralık tarihinden bu yana ilk kez 16.766 doları aşmış olsa da psikolojik desteği aşamadı. Bitcoin hakimiyeti %40 seviyesinde dolaşmaya devam ediyor. Kripto paraların kümülatif piyasa değeri ise 800 milyar doların üzerinde tutunmaya çabalıyor.

Kripto Paralar Ne Olacak?

Popüler kripto para analisti Crypto Chase, 2 Ocak’taki analizinin bir bölümünde “BTC nihayet partiye katılmaya hazırsa, 17.300 dolara koştuğunuz görebiliriz” demişti. Cold Blooded Shiller isimli analist de borsanın bugün pozitif açılması halinde 17.300 dolara doğru bir toparlanma bekliyordu. Rekt Capital yine bu bölgeyi hedefleyen üçüncü analistti. Ancak borsanın negatif açılışı beklentileri suya düşürdü. Buna göre önümüzdeki saatlerde Bitcoin ve kripto paralar için negatif seyir devam edecek gibi görünüyor.

En büyük Bitcoin kurumsal yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust’ın işletmecisi Grayscale’in de aralarında bulunduğu şirketler grubunun akıbeti konusunda süregelen şüphelerin ortasında, özellikle bir müşteri DCG’yi alenen göreve çağırmışken piyasada gerçek bir yükselişin yaşanması pek ihtimal dahilinde değil gibi görünüyor. DCG CEO’su Silbert, Gemini kurucusu tarafından yapılan açıklamaya göre iyi niyetli değil. Bu tarz sosyal medya atışmalarını Kasım ayından hatırlıyoruz. Umalım ki sonu FTX gibi olmasın çünkü bu senaryoda Bitcoin’in 12.000 dolara kadar sert biçimde düştüğünü görebiliriz. Üstelik kripto para ekosistemi en büyük kurumsal girişimlerin çöktüğünü görür ve yeniden toparlanma için çok uzun süre beklememiz gerekebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar