Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Sessizlik En Çok Onları Vurdu: 2 Yıl Öncesine Dönüldü!

Bitcoin (BTC) ve altcoin'lerin Mayıs ayındaki sert düşüşten bu yana yatırımcıların dikkatini çekmek için yeterli gücü bulamamış olmaları dünya genelindeki kripto para borsalarının  ürettiği hacmin en son 2020'nin Aralık ayında görülen seviyelere inmesiyle sonuçlandı.
18:05
1 Kasım 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin Mayıs ayındaki sert düşüşten bu yana yatırımcıların dikkatini çekmek için yeterli gücü bulamamış olmaları dünya genelindeki kripto para borsalarının  ürettiği hacmin en son 2020’nin Aralık ayında görülen seviyelere inmesiyle sonuçlandı.

Binance Açık Ara Lider

The Block’un derlediği verilere göre, dünya genelindeki kripto para borsalarının tamamının Ekim ayı boyunca ürettiği hacim Eylül ayında üretilen 733 milyar dolarlık hacim karşısında 543 milyar dolara kadar geriledi. Bu seviyeler en son 2020’nin Aralık ayında görülmüş, o ay boyunca dünya genelindeki kripto para borsalarının 385 milyar dolar hacim üretmişti. Bu noktada BTC‘nin 2020’nin Aralık ayında 28 bin doların üzerinde işlem gördüğünü de belirtmek gerekiyor.

Dev kripto para borsası Binance’ın dünya genelindeki kripto para borsaların tamamının ürettiği hacmin büyük bir kısmını oluşturduğu görüldü. Binance’ın ay boyunca ürettiği hacim 390 milyar doları buldu.

Ekim ayında kripto para piyasasında milyarlarca doları silip atan, binlerce yatırımcının ve birçok şirketin iflas etmesine neden olan Terra ekosisteminin çöküşünün üzerinden altı ay geçmişti. Bitcoin ve altcoin‘ler geçen haftada yükselmeden önce ayın büyük bir kısmında durağan seyretti. Ekim ayında kripto para piyasasındaki genel volatilite 2020’nin Temmuz ayından beri görülen en düşük seviyeye indi.

Bölgelere Göre Borsaların Ürettiği Hacim

Ekim ayında Kuzey Amerika’dan borsalara akan hacim 78 milyar doların biraz üzerinde oldu. Coinbase, bu bölgedeki hacimlerin çoğunluğunu üretti ve bölgede üretilen hacimlerin yaklaşık yüzde 60’ı  (46,9 milyar dolar) kripto para borsasından geldi. Öte yandan Güney Amerika’dan borsalara akan hacim 9.4 milyar dolara olarak gerçekleşti. Bir önceki ayda Güney Amerika’dan borsalara 11.6 milyar dolarlık hacim akışı olmuştu.

Asya’dan kripto para borsalarına Ekim ayında 529 milyar dolarlık hacim akışı gördü. Böylece 2020’nin Aralık ayından beri en düşük hacim akışı görülmüş oldu. Avrupa’daki hacim akışı ise 2020’nin Ekim ayı seviyelerine gerilerek 17.7 milyar dolar olarak kaydedildi. Avrupa’dan akan hacim bir önceki aya göre yüzde 20’nin üzerinde düştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar