Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Yükseliyor? Sürpriz Yükseliş Devam Edecek mi?

Bitcoin (BTC) ve altcoin'lerdeki yükseliş birçok yatırımcı ve trader için sürpriz oldu. Peki Bitcoin ve altcoin'lerdeki yükseliş devam edecek mi? Detaylar haberimizde.
13:30
8 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

6 Eylül’deki kan banyosunun ardından kripto para piyasaları yönünü yeniden yukarı çevirdi. Bitcoin (BTC) fiyatı 6 Eylül’de yüzde 6’ya yakın düşmüştü. Bununla birlikte, BTC o zamandan beri 19 bin 300 doların üzerine çıkarak işlem görmek için toparlandı son 24 saatte yüzde 3’e yakın yükseldi. Bununla birlikte altcoin’lerin Bitcoin’den daha güçlü bir performans gösterdiği görülüyor. En büyük altcoin Ethereum‘un (ETH) fiyatı dün yüzde 8 düştü ancak son 24 saatte yüzde 6’nın üzerinde yükselerek kayda değer bir toparlanma kaydetti. Öte yandan BNB (BNB), XRP (XRP) ve Solana (SOL) gibi altcoin’lerin yeni günde yüzde 5’e varan oranlarda yükseldiği görülüyor. Ethereum Classic’in (ETC) yükselişi ise tüm hızıyla devam ediyor. Dün yüzde 9 değer kaybeden ETC son 24 saatte yüzde 10’a yakın yükseldi.

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Kripto para fiyatları, şahin Fed’in varlığında yatırımcılar tarafından fiyatlandırılma mücadelesi veriyor. 7 Eylül’de S&P 500‘ün yüzde 1,8, NASDAQ 100‘ün ise yüzde 2,1 yükselmesiyle yatırımcıların kripto paralara ilgisinde bir miktar artış olduğu gözlemleniyor. COVID-19 sırasında kripto para piyasalarının toplam değeri arttıkça, geleneksel piyasalarla her zamankinden daha güçlü bir şekilde korelasyon göstermeye başladığı görüldü.

Bir varlığın küreseler piyasalarla olan ilişkisini gösteren beta, şu anda kripto paralar için 2 seviyesinde bulunuyor. Bu, küresel piyasaların yüzde 1 oranında düşmesi veya yükselmesi durumunda kripto para piyasalarının aşağı veya yukarı yönde iki kattan daha fazla hareket edeceği anlamına geliyor. Bu açıdan Bitcoin ve diğer kripto paralar birer teknoloji hissesi gibi davranıyor. Bu nedenle kripto paraların teknoloji odaklı NASDAQ endeksi ile güçlü bir şekilde korelasyon gösterdiği görülüyor. NASDAQ 100, 7 Eylül’de yüzde 2,1 yükseldi ve bu yükseliş kripto paralarda yönün yukarıya çevrilmesine neden oldu.

Kripto Paralardaki Yükseliş Devam Edecek mi?

Kripto paralardaki son yükselişin ne kadar süre ile devam edeceği birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterecek. Ethereum’un The Merge‘sine sayılı günler kaldı ve uzun zamandır merakla beklenen güncellemenini 13-15 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Piyasa uzmanları, The Merge’nin kripto para piyasaları için büyük bir yükselişin katalizörü olacağını iddia ediyorlar.

Öte yandan yatırımcılar bugün TSİ 15.15’de Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) faiz artırımı kararını ve gelecek açıklamaları beklerken, 13 Eylül’de açıklanacak olan ABD’de Ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine odaklanmış durumda. Ağustos ayı TÜFE verileri, ABD Merkez Bankası‘nın (Fed) kripto para fiyatları üzerinde büyük etkisi olabilecek enflasyonla mücadele konusundaki duruşunu tanımlayacak olması bakımından kritik öneme sahip. Bununla birlikte Fed’in bir sonraki faiz kararı 22 Eylül’de TSİ 21.00’da açıklanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar