Bitcoin ve Altcoin’lerden Haz Etmiyordu! Bakanlık Koltuğunu Bırakıyor!

Axios , Biden yönetiminin Hazine Bakanı Janet Yellen'in Kasım ayındaki ara seçimlerin ardından kabineden ayrılmaya hazırlandığını iddia etti.
14:15
28 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerikan haber sitesi Axios, Biden yönetiminin Hazine Bakanı Janet Yellen, ara seçimlerin ardından kabineden ayrılmaya hazırlandığını bildirdi. Axios, Yellen’ın ayrılışının ABD Başkanı Biden’ın ekonomi ekibinde büyük bir karışıklığa neden olabileceğini iddia etti.

Janet Yellen’in Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi

ABD, şu anda makroekonomik bir krizden geçiyor. Piyasa katılımcıları, Yellen’ı ülkenin ekonomik durumunu hafife aldığını iddia ederek sık sık eleştiriyor. Yellen’in ara seçimlerin ardından kabineden ayrılıp ayrılmayacağı henüz net olmsa da ayrılması durumunda kabinedeki pozisyonu için herhangi bir potansiyel adayın ABD Senato tarafından onaylanması gerekecek. ABD’deki ara seçimler, 8 Kasım’dan sonra hangi siyasi partinin yasama organını kontrol edeceğini belirleyecek. Cumhuriyetçiler seçimlerden sonra ABD Senatosu‘nu kontrol etmeye başlayacak olurlarsa Biden yönetiminin yeniden yapılanma planının önüne geçebilir. Ancak anketler şu anda Biden’ın Demokrat partisinin Senato yarışına öncülük ettiğini gösteriyor.

ABD Hazinesi, ABD’de kripto para kullanımı konusunda önemli bir pozisyonda. Yakın zaman önce Hazine Bakanlığına bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), kripto para karıştırma hizmeti veren ve kuruluşundan bu yana 7 milyar doları aşkın kripto parayı aklamak için kullanılan Tornado Cash‘i yaptırım listesinde almasıyla gündemdeydi. Öte yandan Yellen, birtakım kripto para karşıtı yorumlarıyla ve değerlendirmeleriyle kripto para topluluğunun pek sevdiği bir isim değil. Emeklilik tasarruf fonlarının Bitcoin kullanımına karşı çıkmış, kripto paraların sahip olduğu teknolojiyle ilgili çeşitli riskler konusunda uyarıda bulunmuş, kripto kışının ortasında yaşanan Terra ekosisteminin çöküşünün ardından kripto paraların düzenlenmesinin büyük bir ihtiyaç olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı.

Yellen hiç şüphesiz ABD’nin makro ekonomisinde de oldukça önemli bir rolde. Yellen, ABD ekonomisi, resesyon ve enflasyon tehdidiyle mücadele etmeye devam ederken yakın tarihli bir değerlendirmede, piyasalarda düzensiz bir hareketlilik görmediğini söylemesiyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Uzmanlar, piyasa katılımcılarının ABD Hazine Bakanı’nın yaptığı açıklamalardan ve girişimlerden memnun olmadığını belirtiyor.

Yellen’in Yerine Kim Geçecek?

Axios, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Federal Reserv (Fed) Başkan Yardımcısı Lael Brainard’ın Yellen’ın yerini alabilecek potansiyel isimler olabileceğini bildirdi. Söz konusu isimlerin kripto paralar konusunda nasıl bir tutum takınacağı ise tam bir muamma.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar