Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Düşüş Onu da Aşağı Çekti: 1 Ayda 796’sı Kaldırıldı!

Yeni Bitcoin ve altcoin ATM'lerinin kurulumuna ilişkin veriler, Eylül ayında 796 kripto para ATM'sinin kaldırıldığını ortaya koyuyor.
17:02
1 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzun süreli bir ayı piyasasının domino etkisi, tarihte ilk kez Eylül ayında dünya genelindeki Bitcoin ve altcoin ATM’lerinde (kripto para ATM’leri) negatif büyüme kaydedilmesine neden oldu. Bitcoin ve altcoin ATM‘lerinin sayısındaki düşüşün özellikle ABD pazarındaki yavaşlamanın bir sonucu olduğu görülüyor.

Kripto Para ATM’lerinin Sayısında Büyük Düşüş

CoinATMRadar’ın sağladığı verilere göre, zamanla kurulan Bitcoin ve altcoin ATM’lerinin toplam sayısı Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 38 bin 776 ATM’den Eylül ayında 37 bin 980 ATM’ye düştü. Veriler Bitcoin ve altcoin ATM’lerinin sayısında yüzde 2,05’lik düşüşe işaret ediyor.

Kripto Para ATM’lerinin Sayısındaki Net Değişim

Kripto para ATM‘lerinin kurulumundaki net değişikliklerle ilgili veriler, Eylül ayında dünya genelinde 796 Bitcoin ve altcoin ATM’sinin küresel ağdan çekildiğini doğruluyor. ABD’de tek başına Bitcoin ve altcoin ATM’lerinde 825 ATM’lik bir düşüş kaydedildi. Ancak Avrupa, Kanada gibi bazı bölgelerde yeni Bitcoin ve altcoin ATM’lerinin kurulduğu görüldü. Bu da düşüşün hafiflenmesini sağladı.

Zamanla Kurulan Kripto Para ATM’leri

Kripto para ATM’lerinin sayısındaki sert düşüşe rağmen, 60 güne dayalı veriler dünya genelinde günlük yaklaşık 14 Bitcoin ve altcoin ATM’sinin kurulduğunu gösteriyor. Öte yandan Genesis Coin, diğer ATM üreticileri arasında kripto para ATM’leri pazarında yüzde 40,3’lük bir paya sahip. Diğer popüler kripto para ATM’si üreticileri arasında General Bytes ve BitAccess yer alıyor. Kripto para ATM’lerinin kurulumundaki sert düşüş, düzenleyici netliğindeki eksiklik, jeopolitik gerilimlerin neden olduğu belirsizlik gibi birçok faktörle ilişkilendiriliyor.

Yüksek Özellikli Kripto Para ATM’leri

Yeni kurulan kripto para ATM’lerinin sayısı dış faktörler nedeniyle geçici de olsa ağır bir darbe almış olsa da, bazı ülkelerin sınırları içinde yüksek özellikli kripto para ATM’lerine olan ilginin artarak devam ettiği görülüyor.

En son Japonya, yerel kripto para borsası Gaia’nun öncülük etmesiyle 2014’ten bu yana kripto para ATM‘lerinin sayısını büyük oranda artırmaya başladı. Ülkede özellikle Tokyo ve Osaka genelinde yeni kripto para ATM’lerin kurulması hedefleniyor. Şirket, 2023’ün Ağustos ayına kadar ülke genelinde 50 kripto para ATM’si kurmayı planlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar