Bitcoin Tehlikeli Sularda! 5 Analistten Kritik Açıklama Geldi: Tek Kurtuluş Bu!

Bitcoin (BTC) ayı piyasasının pençesinden kurtulmaya çalışırken, uzmanlar fiyat hareketine dair görüşlerini paylaştı. 
11:55
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ayı piyasasının pençesinden kurtulmaya çalışırken, uzmanlar fiyat hareketine dair görüşlerini paylaştı.

FOMO: Bu Seviye Geçilmeli!

Bitcoin Stok-Akış Modeli’ninin mucidi olan PlanB, bugün bir tweet’te Bitcoin’in son kazanımlara rağmen “zayıf” göründüğünü iddia etti. PlanB, Bitcoin’in Göreceli Güç Endeksi’ne (RSI) atıfta bulunarak işlerin yolunda gitmediğine dikkat çekti. PlanB’nin grafiği, aylık zaman diliminde 40’ın biraz üzerinde bir RSI gösteriyor. Analist, yatırımcıları sabırlı olmaya çağırdı ve bunun tamamen fiyat döngüsünün bir parçası olduğunu vurguladı. Bitcoin,1 Ocak’tan bu yana üç kez yeşil bölgede kaldı. BTC, yeni yılın ilk gününü %0,45’lik bir kazançla kapatırken, 2 Ocak’ta ise %0,34’lük bir artış kaydetti. Bitcoin, 3 Ocak’ta da ivme kazandı. Bununla birlikte,% 0.01’lik yetersiz bir kazanç kaydetti. Bu arada, diğer bir analist Duo Nine 17.000  dolar seviyesinin geçilmesi gerektiğine dikkat çekerek, böylesi bir durumda piyasaya büyük talep çekecek bir FOMO etkisinin ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Duo Nine, kötü bir tablo çizen bir başka önemli analist olan Crypto’dan il Capo’ya atıfta bulundu. il Capo, BTC‘nin 12.000 dolar bölgesine  çakılacağına inanıyor. BTC bu seviyeyi en son Ekim 2020’de görmüştü. Duo Nine da trendin tersine dönmesinden önce 12.000 dolarlık bir fiyat düşüşü olacağında ısrarlı. Bugün bu tahminini yineledi. BTC, felaket gibi geçen 2022’nin ardından karışık sinyaller verdiğinden, topluluk düşüş ve yükseliş tahminleri arasında bölündü. CryptoQuant analisti JA Maartun gibi piyasa gözlemcileri BTC’nin değerinin düşük olduğuna inanırken, MAC_D dahil diğer uzmanlar durumun henüz böyle olmadığına inanıyor.

İşte Kritik Direnç ve Destek Seviyeleri!

Bitcoin, dün 16 Aralık 2022’den bu yana ilk kez 17.000 dolardaki direnç noktasını yeniden geçebileceği bir hamlede bulundu. Bitcoin, 16.919 dolara kadar yükseldikten sonra yeniden ivme kaybetti.  Yaşanan geri çekilmeye rağmen, BTC ilk direnç noktası olan 16.791 doların üzerinde yer alıyor. BTC‘de şu anda ikinci önemli direnç seviyesi 16.893 dolar. Üçüncü direnç noktası ise 17.078 dolar. Bitcoin,16.791 dolarlık ilk direncin üzerinde tutunmazsa, 16.600 doların altına düşebilir. Bitcoin,  son 24 saatte %0,63 düşüşle an itibariyle 16.833 dolardan işlem görüyor. Uzmanlara göre, bu süreçte belirleyici unsur Fed’in para politikası olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar