X


Bitcoin Sıfırı Görürse Altcoin’lere Ne Olur?

Bu soru şüphesiz ki bazı kripto para yatırımcılarının aklının bir köşesinde duruyor.
12:00
31 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’in sıfıra görme ihtimalini yalnızca kripto para yatırımcıları değil, sıradan insanlar da düşünüyor. Kasım ayında fiyat 3.200 doların altını gördüğünde komplocular bu ihtimalin gerçek olacağını iddia etmeye başlamıştı.

Bitcoin kuyunun dibini görse de altcoin’ler ortadan yok olmayacak. Ethereum veya Ripple’ın “yeni Bitcoin” olduğuna inanan yatırımcılar bu kripto paralarla işlem yapmaya devam edecek. Yani BTC’nin bitişi, kripto paraların sonu olmayacak. Ancak bu durum, zaten yeterince volatil bir yapıda olan kripto para piyasalarına büyük etkiler yapabilir.

Benimsemenin azalması

Haberimizin hazırlandığı sırada 3.866 dolardan işlem gören Bitcoin’in toplam piyasa değeri yaklaşık 67,5 milyar dolar. BTC’nin bütün değerini kaybetmesi, yatırımcıların BTC’yle günler ve aylar boyunca işlem yapmaması demek. Aynı zamanda yatırımcıların bir nevi BTC’yi tamamen boykot etmesi demek, ki bu tez BTC’nin zaten az olan sıfırı görme ihtimalini daha da düşürüyor.

Ancak bunun olması, yani 10 yıldır piyasaya hükmeden 67 milyar dolar değerindeki boğanın sıfırı görmesi, Bitcoin’i birincil ödeme yöntemi olarak kabul eden lüks ürünlerden teknolojiye kadar çok sayıda sektörden şirketlerin de bundan nasibini alması demek. Ve boğanın düşmesi için altcoin’lere yapılacak bir pump’dan çok daha fazlası gerekiyor.

Daha az yatırım

Kripto paraların hala daha düzenlenme ve “deneme yanılma” aşamasında olduğunu düşünürsek BTC gibi değerli bir coin’in düşmesi, büyük boyutlu yatırımlara kapıların kapanması anlamına gelir. Zira şimdiki ayı piyasasında bile kurumsal yatırımcıların bir kısmı piyasadan çekildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar