X


Bitcoin Ponzi Şeması Sahibi Hapis Cezası Aldı

18:00
25 Temmuz 2016

Bitcoin ponzi yatırım şemasıyla ilgili ilk menkul kıymetler dolandırıcılığı davasında sanık Trendon Shavers 18 ay hapse mahkûm edildi.

Shavers’ın cezası yalnızca hapisle sınırlı kalmadı. Ayrıca 3 yıllık denetimli serbestlik ve 100 dolarlık vergi ile cezalandırılan Shavers 1.2 milyon dolar kesinti, 1.2 milyon dolar da tazminat cezası aldı.

2013 Temmuz’unda Bitcoin Savings and Trust (BSC&T) isimli yatırım hizmeti üzerinden yatırımcıları dolandırmakla suçlanmasıyla dava başlamıştı. Hem menkul kıymetler dolandırıcılığından hem de elektronik dolandırıcılıktan yargılanan Shavers’ın 40 yıla kadar hapsi isteniyordu. 2015 yılının Mart ayında dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmeyen Shavers’ın 6 ay sonra kararından dönmesiyle olası cezasının üst limiti 41 aya çekildi.

Dava ile ilgilenen Amerikan yetkili Preet Bharara davanın yeni teknolojilerin mevcut yasalara göre illegal faaliyetlerin yürütülmesine dair iyi bir örnek teşkil ettiğine dikkat çekerek şunları belirtti:

“Trendon Shavers en basit tabiriyle klasik ponzi şemasında Bitcoin’i kullandı. Karşılığında özel vaatler ve kişiler garantilerle bitcoin yatırımı aldı; ancak yaptığı ise yeni gelen müşterilerin yatırdığı bitcoin’lerle eski yatırımcılara paralarını ödemekti.”

2014 Kasım ayındaki hukuk davasında 40 milyon dolar ceza alan Shavers’ın şemasındaki 100 yatırımcıdan 48 tanesinin yatırımlarını kısmen veya tamamen kaybettiği tahmin ediliyor. New York’lu davacılar Shavers’ın dolandırıcılıktan yaklaşık olarak 146 bin Bitcoin çaldığı belirtiliyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar