X


Ethereum Hard Fork Sonrası ETH-ETC Rekabeti Doğdu: Son Durum Ne?

18:00
28 Temmuz 2016

Ethereum’a yapılan saldırının ardından Ethereum vakfı hard fork’a gitme kararı almıştı. Hard fork’un başarılı olmasıyla da Ether fiyatı yeniden tırmanmaya başladı.

Ancak yine de Ethereum camiasındaki herkesin tatmin olması imkânsızdı. Ethereum madencilerinin yüzde 15’i yeniden adlandırılan Ethereum’u destekleseler dahi asıl blockchain’de, yani Ethereum Classic’te (ETC) kalmak istediklerini dile getirdi.

etc3Hard Fork sonucunda çıkan ve Ethereum Classic (ETC) olarak adlandırılan para birimi web sitesinde; “bu projenin esas amacı Ethereum blockchain’inin devamlılığını sağlamak ve Ethereum vakfının kararlarıyla DAO’nun kurtarılma paketinden memnun olmayanlar için bir alternatif yaratmaktır.” olarak tanımlanıyor ve ekleniyor: “Asıl chain’de kalmak isteyenler bu hakka sonuna kadar sahiptir.” Sitede ayrıca yapılan iki fork oylamasında yaklaşık yüzde 20 oranında hayır oyu kullananlara bir seçim hakkı verildiği vurgusu yapılıyor.

Projenin elinde bir koz daha bulunuyor: ETC’nin benimsenmesi adına verilen teşvik. Bir diğer ifadeyle, fork öncesinde kullanıcıların hesabındaki ETH miktarı kadar ETC yükleniyor. Yani bugünlerde hesabınıza ücretsiz ETC yüklendiyse şaşırmayın, alınan karar doğrultusunda ücretsiz olarak ETC dağıtılıyor. Aldığımız bilgilere göre dağıtım işlemi başlamış ve bir çok kullanıcının hesabına ETC yatmıştır.

Poloniex’in ETC’yi eklemesinden kısa bir süre sonra ETC fiyatı 1 dolarla aynı seviyeye geldi. Bunun yanı sıra ETH madencilerinin bir kısmı daha yüksek kâr marjı amacıyla ETC’ye geçmesiyle birlikte Ethereum hash oranı 3 ila 5 terahash arasında geziniyor.

Madencilerin ETC’ye akınıyla ETH ağının daha güvenliksiz bir hale geldiği ve bunun farklı bir saldırıya yol açabileceği konuşuluyor. Madenci ve melek yatırımcı Chandler Guo 98 gigahash’lik maden gücüyle yüzde 51 saldırısı yapacağını açıklasa da bunun pek mümkün olmadığı öngörülüyor.

Bunun yanı sıra ETH destekçisi David Seaman ise ETC’yi “dümen” olarak görüyor ve “Ethereum camiasının başarısını sona erdirmek için başarısız bir girişim” olarak niteleyerek ekliyor: “ETC E-bay’den paketli bir ürün almaya benziyor: siparişi verseniz dahi postada elinize ulaşan yalnızca pakedi.”

Tüm bu tartışmalara rağmen ETC son iki günde 0,0048 BTC değerine kadar yükseldi ve şu anda 0,00235’den ($1,56) işlem görüyor. Henüz borsalara eklenmesinin üstünden iki gün geçmesine rağmen işlem hacmi ETH’i geride bıraktı; fakat şu anda tam oturmayan fiyatıyla beraber oldukça yüksek volatiliteye sahip. Bu durum yatırımcılara yüksek kazanç fırsatı sunarken, aynı zamanda büyük kayıplara da yol açabilir. ETC’de çok dikkatli davranmak gerekiyor.

Bugün gece saatlerinde kripto para borsası Bitfinex’e de Ethereum Classic (ETC) eklendi. Borsalar ve piyasadaki oyuncular ETC’ye destek vermeye devam ediyorlar. ETC fiyatının gelecekte ne olacağını kestirmek zor; fakat bazılarına göre ETC’nin ETH fiyatıyla aynı seviyeye gelmemesi için hiç bir sebep yok, bazıları ise ETC’yi tamamen bir tuzak olarak görüyor ve yatırım yapılmamasını öneriyor. Bu durumda ETC’ye yatırım yapmak isteyen okurlarımıza kısa vadeli düşünmelerini öneriyoruz; çünkü ETC’nin geleceği şu an için belirsiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar