Çalınan DAO’ları Geri Almak İçin Hard Fork’a Gidiliyor: Peki Ethereum’u Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

18:00
12 Temmuz 2016
Okuma Süresi: 3 Dakika

17 Haziran’da kimliği belirsiz biri tarafından çalınan DAO fonlarını geri almak için hard fork’a (sert yol ayrımına) gitmeyi ether sahiplerinin % 97’si en uygun seçim olarak görüyor.

Eğer Ethereum programcıları bunda başarılı olursa platform bir felaketten zafer elde edecek ve kısa yoldan yapılan milyon dolarlık vurgunun zannedildiği kadar kolay olmadığını göstererek dünyanın en güvenli blockchain platformu olduğunu kanıtlayacak.

daooHard fork’un uygulanacağı tarih ise 21 Temmuz olarak belirlendi ve oy verme sürecinin tamamlanmasının ardından programlama daha hızlı yürütülebilecek.

Ancak Ethereum camiası hâlâ olası çözümleri tartışıyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin saldırıdan önce oluşturulan çocuk DAO’nun serbest bırakılması gerektiğini duyurmuştu. Ana DAO ve saldırı yapılan DAO’nun fonları yalnızca tek bir fon çekme merkezinde birleşiyor ve platformun özelliğine göre saldırıyı yapan hacker ayrılmadan itibaren 27 günlük süreçte parayı çekemiyor.

Ethereum Vakfının yazılım geliştiricisi olarak çalışan ve hard fork kodunun ana geliştiricilerinden biri olan Péter Szilágyi kodda yapılan geliştirmelerin yavaş yavaş ve enine boyuna uygulanması gerektiğini belirtti:

“Hard fork’un mutabakat mantığı pek karışık olmasa da hiçbir müşterinin şu ana kadar umursamadığı ağın durumu oldukça karışık. Soft fork ağı tahrip etti; çünkü acele ettik ve bütün açıları düşünmedik, aynı hataya tekrar düşemeyiz. Kodu yavaşça ve düzenli bir şekilde geliştiriyoruz ve bunu yaparken çeşitli testler ve diğer uçtan uca ağ simülasyonlarını kullanarak tüm olası sorunları gözden geçiriyoruz.”

Bundan önce yapılan soft fork’un madenciliği yavaşlatmaya ve işlemlerin meşrulaşmasını engellemeye yol açan bir zafiyeti olduğu ortaya çıkmış; bu yüzden açıklanmasından kısa süre sonra soft fork’tan vazgeçilmişti.

hopeHard fork ise daha önce Ethereum ağında yapılan bazı operasyonları iptal etmek anlamına geliyor ancak bu, sistemin itibarını zedeleyecek belirli riskler taşıyabilir. Bazı üyeler hard fork’un kullanıcıların tüm Ethereum ağına olan güvenini baltalayabileceğini düşünüyor.

Son durumda; Hard Fork’tan önce ve sonra Ether ve DAO fiyatlarının belirsizliğin içerisinde olması, yatırımcıları ayrıca endişelendiren noktalar arasında yer alıyor. Muhtemel bir hacklenmeyi önleme, Ethereum’u zafere taşıyacak ve bu fiyatlara yansıyacaktır; fakat Hard Fork’un Ethereum sisteminin saygınlığının azalması riskini de barındırdığını belirtmekte fayda var.

Bu noktada Ether ve DAO yatırımcılarını zor kararlar ve günler bekliyor. Özellikle 21 Temmuz tarihine kadar iki kripto para için de yatırımcıların temkinli davranmalarını öneriyoruz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI