Reklam

Bitcoin Milyonerlerine Ayı Pençesi: 80 Bini Yok Oldu!

Kripto para piyasalarının çöküşüyle Bitcoin milyonerlerinin sayısı 2021'in Kasım ayından bu yana yüzde 75'ten fazla azaldı.
12:30
30 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

80 binden fazla Bitcoin (BTC) yatırımcısı, kripto para piyasalarındaki çöküşten dolayı milyoner statüsünü kaybederken, yeni milyoner adaylarının sayısının hızla arttığı görülüyor.

Bitcoin Milyonerlerinin Sayısında Büyük Düşüş

BitInfoCharts‘tan alınan verilere göre, 2021’in Kasım ayında Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan yaklaşık 69 bin dolara ulaşmasından sadece birkaç gün sonra, toplam 108 bin 886 Bitcoin adresinin her birinin bakiyesinin 1 milyon doların üzerinde olduğu bildirdi. ATH’ı görmesinin ardından hızla düşüşe geçen Bitcoin, günümüzde 20 bin doların üzerinde tutunmak için mücadele ediyor ve yalnızca 26 bin 284 adresin her birinde 1 milyon doların üzerinde varlık bulunduğu bildiriliyor. Bu da kağıt üzerindeki BTC milyoneri sayısının 9 ayda yüzde 75’ten fazla azaldığı anlamına geliyor.

En büyük kripto paranın fiyatındaki dramatik düşüş, içinde 10 milyon dolardan fazla Bitcoin bulunan cüzdanların sayısını da etkiledi. Geçen yılın Kasım ayında her birinin minimum nakit değeri 10 milyon dolar olan 10 bin 587 adresin 4 bin 342’si yüzde 58’lik düşüşle aynı statüye sahip.

Eski BTC milyonerlerinin adreslerinin net değerindeki düşüşe rağmen ayı piyasası, içinde bir veya daha fazla BTC bulunan 13 binden fazla adresin ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Bu grupta yer alan adreslerin içindeki varlıkların toplam sayısı 860 binin biraz üzerine çıktı. Adreslerin sayısındaki bu önemli artış, perakende yatırımcıların fiyatlar düşerken büyük miktarlarda BTC alımı yaptıklarını ortaya koyuyor.

Zincir üstü (on-chain) veri sağlayıcısı Glassnode‘dan alınan verilere göre, perakende birikim anlatısına daha fazla güvenilirlik katan 250 binden fazla adres, yazım sırasında son 20 gün içinde varlıklarına 0.1 BTC veya 2 bin dolar veya daha fazlasını ekledi.

Bitcoin’de Son Durum

Bitcoin ve kripto para piyasalarının geri kalanı, artan düzenleyici inceleme, sürekli jeopolitik huzursuzluk, artan enflasyon ve faiz artışları dahil olmak üzere bir dizi farklı sorundan olumsuz etkilendi. Küresel piyasaların istikrarı konusundaki artan belirsizlik nedeniyle, piyasa uzmanların Bitcoin gibi riskli varlıkların fiyatının uzun bir zaman diliminde zarar görmeye devam edebileceği konusunda hemfikir görünüyorlar.

CoinMarketCap‘ten alınan verilere göre, Bitcoin, yazım sırasında son 24 saatte yüzde 3,69 düşüşle ve son 30 günde yüzde 38,31 düşüşle 19 bin 320 dolardan işlem görüyor ve toplam piyasa değeri 368 milyar dolar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar