reklamı kapat

Bitcoin Madenciliği Yapan Rus Postane Şefi Tutuklandı

Rus polisi, yasa dışı kripto para madenciliği yapan kişiyi tutukladı.
22:00
31 Mayıs 2020

Rus polisi tarafından başlatılan soruşturmanın sonunda, Rusya’nın bölgesel postanelerinden birisinde eski postane şefi olarak çalışan bir şüphelinin ofisin imkanlarını kullanarak Bitcoin ve kripto para madenciliği yaptığı tespit edildi ve ilgili kişi polis tarafından tutuklandı.

RNS isimli Rus haber kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre, ülkenin güneyinde bulunan Mineralnye Vody şehrinde gerçekleşen olayda posta şefinin yasa dışı bir şekilde kripto para madencilik yazılımı kurduğu ve kripto para madenciliği için özel tasarlanmış donanım kullandığı ortaya çıktı.

Bedava Elektrik İle Kaçak Kripto Para Madenciliği

Yaklaşık 6 ay boyunca posta ofisinin elektriğini kullanarak hiçbir elektrik ücreti ödemeden Bitcoin madenciliği yaptığı tespit edilen şüphelinin 2019 yılının Eylül ayında ilk olarak buna başladığı ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre Federal Posta Hizmeti söz konusu olaylardan dolayı 450 dolar yani yaklaşık 30.000 Rus Rublesi zarara uğradı.

Kamu görevlisinin gücü kötüye kullanma suçundan yargılanacağı belirtilmekte. Rus polisi ise hala konu hakkında soruşturmayı devam ettiriyor ve kripto para madenciliği yapan kişinin kimliği bu sebeple medya ile paylaşılmadı. Rusya kripto para yatırımcılarına karşı çok sert bir tavır takınmaya başladı.

Ülke geçtiğimiz günlerde de kripto para yatırımcılarına hapis cezası verilmesini sağlayacak bir tasarıyı meclise göndermesi ile gündeme gelmişti. Bir analist de geçtiğimiz günlerde yayınladığı tweet’inde hem Rusya  hem de Çin’in kripto para alımlarını yasaklamak istediğini belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.