X


Bitcoin İçin Kritik Uyarı: Kurumsal Yatırım 2 Altcoin Projesine Yöneldi!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) tekrar 30.000 dolar seviyesinin altına düşerken, analistler orta vadede daha fazla düşüş öngörüyor.
13:14
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) tekrar 30.000 dolar seviyesinin altına düşerken, analistler orta vadede daha fazla düşüş öngörüyor. BTC, an itibariyle 29.780 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’de ”Konsolidasyon Dönemi”Nasıl Sonuçlanacak?

CoinMarketCap’e göre, kripto para piyasasının toplam değeri, %1,1 artarak 1,28 trilyon dolara ulaştı.  Bitcoin dominansı %0,4 artarak %44,7’ye yükseldi. Korku ve Açgözlülük Endeksi ise Çarşamba günü 1 puan düşüşle 11’e geriledi ve “aşırı korku” bölgesinde kaldı. Bitcoin fiyatı, konsolidasyon modunda. Uzmanlara göre, bu durum  hem boğalar hem de ayılar için eşit derecede tehlikeli. Çünkü, her iki taraf da zamanla likidite kazanarak mevcut fiyatlara alışabilir. FXS street analistlerinden Alexander Kuphiksetvich’e göre, mevcut konsolidasyon dönemi BTC’nin daha fazla değer kaybetmesiyle sonuçlanabilir.
ABD ve Avrupa ülkelerinde yüksek enflasyon ile mücadele devam ederken, bugün Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz oranlarını tekrar artıracağını duyurdu. Fed’in de hem hisse senetleri hem de kripo para piyasası üzerinde baskı yaratan yeni para politikasına devam etmesi bekleniyor. S&P 500 endeksi, zirvesinden yüzde 20 düştü. Ekonomistlere göre, bu gelişme ayı piyasası olarak tanımlanabilir. Nasdaq 100 ve S&P 500’ün Bitcoin ile yüksek korelasyonu dikkate alındığında, bu BTC’nin fiyat hareketi için olumsuz bir gelişme.

CoinShares, Cardano ve Polkadot’a İşaret Etti

 Bitcoin ivme kaybetmeye devam ederken, yatırımcılar altcoin projelerine yöneliyor. CoinShares’e göre, yatırımcılar BTC’yi terk ediyor ve Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) gibi akıllı sözleşmeleri destekleyen projelere yatırım yapıyor. Geçen hafta kripto fonlarından net sermaye çıkışları 141 milyon doları buldu.
Sektörün önde gelen isimlerinden Dan Gambardello, kendisine Bitcoin ve Cardano değerlemesi hakkında ilginç bir sorusu yöneltildiğini ve bu soruya vereceği cevabın herkesi şaşırtabileceğini söyledi. Cardano’yu “Dünya için sosyal ve finansal bir işletim sistemi” olarak tanımlayan yönetici, ADA ekosisteminin küçümsenmemesi gerektiğini vurguladı. Tweetin sonunda Gambardelllo, “ADA” yazarak projeye olan desteğini açıkça gösterdi.  Gambardello, birçok insanın diğer Blockchain’lerden bıktığını ve Cardano’ya geçtiğini iddia etti.
Avrupa Merkez Bankası, kripto paralar ve borsalar arasındaki yüksek korelasyonun genellikle zorlu ekonomik koşullar zamanlarında görüldüğü belirtti. Kurum,  yatırım portföylerinin  büyük risk teşkil eden kripto paralardan sakınması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar