X


Bitcoin Fiyatındaki Algı Yönetimi: Hislerinize Yenik Düşmeyin

Bitcoin fiyatındaki değişiklikler yatırımcıları korkuya sürükledi.
19:35
24 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin, covid salgınının tüm dünyayı esir alması ile birlikte yükselişe geçti. Fiat para birimlerinin ve diğer yatırım enstrümanlarının akabinde Bitcoin bu dönemde ön plana çıkmayı başardı. Benimsenmenin artışı ile birlikte fiyat yükselişi kaçınılmaz oldu. Bitcoin, 2021 Kasım ayında 68.789 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak fiyatın değişiklik gösterdiği, düzeltmelere maruz kaldığı ve destek noktası aradığı zamanlarda insanların algısı olumsuz yöne kaydı. İşin aslı nedir?

Anlaşılması Güç Olan Şey

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin; kurumsal ilgi, balina hareketleri, benimsenme, zincir üstü gösterge, kullanım durumları ve her şeyin ötesinde Satoshi Nakamoto’nun ifade ettiği üzere eşten eşe elektronik nakit sistemidir. Bu bağlamda fiyattan önce gelen bir algoritma ve teknoloji söz konusudur. Merkezsizlik kavramını birçok endüstriye yerleştiren teknolojinin meyvesi olan Bitcoin; her alanda, her yapıda, her enstrümanda, her araçta ve her türlü çevrede olduğu gibi farklı yönlere çekilmektedir. Aslolan ise manifestonun kendisidir.

Bitcoin fiyatının 64.000 dolar olduğu seviyelerde insanlar varlığa çok daha fazla ilgi gösterip treni kaçırma duygusuna kapıldı. Yükselen fiyatlar fenomenlerin topluluğu ateşlemesine, bilinçsiz yatırımcının sisteme çekilmesine ve sonuç olarak büyük kayıplara yol açmıştır. Piyasa doğası gereği düşüş ve yükseliş hareketleri oldukça normaldir.

Bitcoin Bir Yere Gitmiyor

Teknik gösterge sinyalleri ve fenomen algısı ile tamamen düştük, öldük, bittik naraları yerine piyasa dinamiğini çözümleyen araştırmaların yapılması en doğrusu olacaktır. Lider Bitcoin, bugün ne kadar sağlam ayakları üzerinde durabiliyorsa 100 yıl sonrasında veya daha ileri bir tarihte de kara, kışa, soğuğa, rüzgara, tipiye, depremlere rağmen ayakta duracaktır. Hislerinizi kontrol edebilmeyi öğrenemedikten sonra finansal piyasalarda kazanmanın imkansıza yakın olacağı acı bir gerçektir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI