X


Bitcoin Düşüşünün Arkasındaki 5 Neden!

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) bu hafta da değer düşüşüyle karşı karşıya kaldı. Uzmanlar, BTC'nin giderek değer kaybetmesini 5 ana nedene bağlıyor.
19:00
28 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tarafından yönetilen kripto piyasası, bu hafta da değer düşüşüyle karşı karşıya kaldı. BTC’nin  %8 daha düşerek, Ocak ayında dörtte birin üzerinde değer kaybettiği görülüyor.

Uzmanlar, Bitcoin’in giderek değer kaybetmesini 5 ana nedene bağlıyor.

Enflasyon ve Faiz Oranları

Bitcoin, Eylül 2020’den bu yana en yüksek korelasyonuna ulaştı. Kripto para birimleri küresel politika değişikliklerinden etkileniyor. Fed, kurumsal ve bireysel yatırımcıları borçlanmaktan caydırmak için Mart ayında faizleri arttırmayı planlıyor. Fed sonuç olarak, ekonomiyi yavaşlatarak ve faiz oranlarını yükselterek borçlanmanın önüne geçmeye çalışıyor.

Rus Kripto Yasağı

Rusya merkez bankası, kripto madenciliğini ve ülke sınırları içerisinde kripto para birimlerinin kullanımının yasaklanmasını öneriyordu. Rusya, kripto piyasasını, ulusal para politikasının egemenliği için bir tehdit olarak görüyordu. Rusya’nın merkez bankası, fiat para birimleri ile kripto para birimlerinin takasını engellemek ve finansal kurumların kripto borsaları dahil olmak üzere bu tür işlemleri gerçekleştirmesini engellemek için uygulamalar üzerinde çalışıyordu. Ancak Rusya’dan şu anda karışık sinyaller alınıyor ve durumların değişebileceği düşünülüyor.

Jeopolitik İstikrarsızlık

Kazakistan, ABD’den sonra Bitcoin madenciliği için ikinci en önemli merkez olarak biliniyor. Kazakistan’daki bu hızlı büyüme sonrası Çin, komünist ülkelerdeki kripto madencilerine katı yasaklar getiriyor. Bununla beraber, siyasi bir ayaklanma gerçekleşiyor ve Kazakistan’ın internet erişimi kesiliyor. Bunun, ülkenin hızla büyüyen kripto madenciliği çalışmaları üzerinde büyük etkisi oluyor.

Nasdaq ile Korelasyon

Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyonun Kasım ayında rekor seviyeye ulaştığı biliniyor. Bununla beraber Bitcoin artık Nasdaq endeksine benzer bir oranda düşüş gerçekleştiriyor .

Bitcoin Vadeli İşlem Satışları

Uzmanlara göre son sebep, Bitcoin’in vadeli işlemlerinde satış yapılması olarak bildiriliyor. Yetkililer bu satışların ciddi manada Bitcoin’e zarar verdiğini söylüyor. Her ne kadar başarılı bir yılın ardından Bitcoin yatırımcıların ilgisini çekse de Bitcoin vadeli işlemlerindeki satışlar da dikkat çekiyor. 21 Ocak’ta yaşanan düşüşle beraber, kripto vadeli işlemlerinde 1,1 milyar doların tasfiye edildiği görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar