X


Bitcoin Çekirdeği 0.13.0’ı Kurmadan Önce Mutlaka Bu Kontrolleri Yapın

18:00
22 Ağustos 2016

Türkiye’de blockchain altyapısıyla ilgili en yetkin araştırmacılardan biri olan Hasan Hüseyin Çakır geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayınladı. Duyuruda Bitcoin Çekirdeği 0.13.0’ı kurmadan önce yapılması gerekenler detaylarıyla açıklanıyor.

Cüzdanınızda herhangi bir güvenlik açığı olmaması için aşağıda belirtilen adımları takip etmeniz gerekiyor. Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz. Bitcoin.org sitesinde yapılan duyuruya ise burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yeterli Depolama Alanı Kontrolü

Bitcoin Çekirdeği bir tam düğüm olduğu için 3 Ocak 2009’dan itibaren oluşturulmuş bütün blokları kullanıcının diskinde saklamaktadır. An itibariyle 426.000+ blok oluşturulmuş durumdadır ve bu bloklar Windows işletim sistemlerinde 79 GB alan kaplamaktadır.

Önerim; en az 100 GB boş alan bulunan bir diskinizi (disk bölümünüzü, özellikle Windows’un kurulu olmadığı bir disk bölümünü) seçmenizde yarar vardır.

Kriptografik Özet ve Dijital İmza Kontrolleri

Dijital imza kontrolü başlangıç için yeterli olsa da SHA256 özet kontrolünü yapmakta da yarar vardır.

SHA256 Kriptografik Özet Değeri Kontrolü

Karşıdan yüklenen dosyanın bozulmaya uğrayıp uğramadığını, değiştirilip değiştirilmediğini kontrol etmek için Bitcoin Vakfı tarafından sağlanan sha256 kriptografik özet değerini kontrol etmek gerekir. Eğer bu kontrol yapılmazsa Bitcoin Çekirdeği görünümlü bitcoin çalan bir yazılım indirmiş olabilirsiniz.

İlk olarak Bitcoin Çekirdeği’ni indirdiğimiz sayfadan Gönderme imzalarını onayla bağlantısındakiSHA256SUMS.ASC dosyasını indirip bir metin editörü ile açın.

Ardından, bu kontrolü yapmak için yardımcı bir yazılıma ihtiyacımız vardır: sha256sum.exe (Sha256 hash kontrolü yapmak için bir çok araç mevcuttur, ancak hem kullanım kolaylığı hem de kolay erişilebilirlik açısından bu yazılımı tercih ettim.) sha256sum yazılımı basit bir konsol yazılımıdır. Kullanımı aşağıdaki görselde 2 komut ile kullanımını görebilirsiniz.

alt text

Sayısal (Dijital) İmza Kontrolü

Sayısal (Dijital) İmza kısaca bir dosyanın bozulmaya uğrayıp uğramadığını kontrol etmek için kullanılan bir kontrol mekanizmasıdır.

İndirmiş olduğumuz bitcoin-0.11.0-win64-setup.exe adlı dosyaya sağ tıklayıp, özellikleri seçtikten sonra “Dijital İmzalar” sekmesine geldiğimizde İmza Listesi altındaki Bitcoin Vakfı tarafından oluşturulmuş imzayı seçip Ayrıntılara tıkladığımızda Windows bu imzanın geçerli olduğunu söyleyecektir. Aşağıdaki görselde göründüğü üzere bu dosya Comodo firması tarafından sağlanan dijital imza ile imzalanmıştır.

alt text

Dikkat: Eğer bu iki farklı kontrol sonucunda doğrulama işleminiz başarısız olursa github.com/bitcoin adresi üzerinden geliştiricilerle irtibata geçiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar