X


Bitcoin (BTC) Neden 40.000 Seviyesini Aşamıyor?

Bitcoin (BTC) fiyatını baskılayan ne? Neden yükselişler kısa süreli oluyor?
09:44
25 Temmuz 2021

Son birkaç gündür Bitcoin boğaları güç kazandı ve fiyat yönünü yukarıya çevirdi. Ancak ABD dolarının güç kazanmaya devam etmesi uzun vadeli yükselişi tehdit ediyor. Yeni Covid19 varyantları ve düşük ticaret hacimlerinin Bitcoin grafiği üzerindeki etkileri neler?

Bitcoin (BTC)

Birkaç aydır Bitcoin sürekli ufak zirvelerde daha büyük dipler oluşturuyor. Son yükseliş hareketiyle ilgili de birçok yatırımcının kafası karışmış durumda, fiyat nereye gidecek? Bitcoin fiyatı hali hazırda 34.400 seviyesinde bulunuyor.

Riskli varlıklar üzerinde en büyük baskıyı güçlenen dolar oluşturuyor. Çünkü güçlü bir dolar varsa, riskli varlıklara yatırım yapmak akılsızlık olarak kabul ediliyor. Geleneksel finans çevrelerinde durum hep bu şekilde oldu. Dolar güçlendiğinde riskli varlıklara yatırımlar bıçak gibi kesildi. Delphi Digital tarafından açıklanan verilere göre mayıs ayında 90’ın altında düşen DXY (doların dünyadaki diğer para birimlerine karşı değer endeksi) trendini tersine çevirdi. Güncel olarak DXY 92 seviyelerinde bulunuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Küresel ekonomik toparlanmayı tehdit eden Covid-19 enfeksiyonları ve haziran sonu grafikte görülen ölüm haçı fiyatın yaklaşık 1 yıl daha düzeltme yaşayabileceğini söylüyor.

Yukarıdaki görselde, geçmiş dönem Death Cross (ölüm haçı) hareketlerini görüyorsunuz.

Bitcoin (BTC) Yükselecek Mi?

Tarihsel olarak Bitcoin’in en güçlü desteği her zaman 12 aylık hareketli ortalama olmuştur. Bitcoin fiyatının bu seviyenin üzerinde kalması yükseliş ihtimalini kısa vadeli de olsa artırıyor. Ancak yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı 40.000 dolar üzerinde sabit kalabilen bir Bitcoin (BTC) pek mümkün görünmüyor.

Yatırımcılar mevcut yükseliş hareketini değerlendirirken dikkatli olmalıdır. Düşük hacimle gerçekleşen bu yükselişler çoğu zaman peşinden sert düşüşler getirir. Fiyat oynaklığına karşı tedbirli olarak stop bölgenize sadık ticaretler yapmalısınız.

Delphi Digital’den Finansal Analist Kevin Kelly bu seviyelerin en azından bir süre daha oyalanılacak bölgeler olduğunu savunuyor.

“Aralık 2017 ve 2018 başında gördüğümüz kadar önemli düşüşlerle artık karşılaşmayacağız. Ancak piyasa yapısı dikkate alındığında bir süre daha fiyatın oynak kalabileceğini düşünüyorum”.

Yukarı yönlü hareket için 36.600 seviyesinin hacimli kırılışını izlemek yararlı olacaktır. Elbette 29 bin seviyelerini değerlendiren yatırımcılar altcoin pazarında %25’in üzerinde kazançlar elde etti. Bu yüzden Bitcoin’de ani düşüş yaşanması halinde altlarda sert satış pozisyonları açılabilir. Burada paylaşılan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemektedir. Riskli kripto piyasalarında değerlendirmenizi kendiniz yaparak yatırım kararlarınızı bu şekilde almanız menfaatinize olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar