X


Bitcoin (BTC) Madencileri Çok Yüklü BTC Satışı Yapmaya Başladı

Bitcoin madencileri satış yapıyor.
19:52
10 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatının 19.000 dolardan düşüşüne neden olan sebep balinalar olarak düşünülürken, madencilerin de yüklü satışlar yaptığı ortaya çıktı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 18.192 dolardan işlem gören BTC, madencilerin baskısı ve satışları nedeniyle daha da aşağılara gerileyebilir.

Binance’den Şüpheli Bitcoin İşlemleri

Crypto Quant isimli analiz firmasının CEO’su Ki Young Ju, kripto para madencilerinin ilginç transferler yaptığını belirtti. Ju, Binance kripto para borsasından ilk olarak 800 BTC, daha sonra ise 11.010 BTC’nin yeni üretilen bir soğuk depolama cüzdanına aktarıldığını vurguladı. Bu transferlerin kendisini korkuttuğunu vurgulayan Ju, yine de uzun vadede iyimser olduğunu belirtti.

Ünlü CEO’ya göre uzun vadeli yükseliş garanti olsa da kısa vadede bu satış baskısı fiyatı daha da aşağıya çekebilir. Bitcoin Miners Position Index isimli Bitcoin madencilerinin pozisyonlarını gösteren endeks de üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu da madencilerin şu an üç yıla kıyasla en yüksek BTC satışı yaptığı dönemde olduğumuzu gösteriyor. Ya madenciler ya da OTC yani tezgah üstü alım satım platformları şu sıralar yüklü BTC satışları yapıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ya Madenciler Ya Borsalar Satış Yapıyor

Ju, bu indikatör hakkında yaptığı açıklamasında 2017 yılındaki boğa koşusuna kıyasla 3 kat daha yüksek seviye ulaşılmış olmasının aslında bir uyarı olduğunu belirtti. Madencilerin satış için borsalara veya OTC platformlarına aktardığı BTC miktarının toplamı çok fazla olmasa da indikatörde böyle sert bir artış yaşanması kesinlikle herkesi korkuttu.

Madencilerin Bitcoin satmasına neden olan etmen ise birkaç ayda rekor bir artış yaşanması olabilir. Bitcoin fiyatı neredeyse hiç durmadan 19.800 dolar seviyesine kadar çıktı ve madencilerin bu süreçte BTC satmadıkları biliniyor. Ancak madencilerin de harcadıkları elektrik ve donanım ücretlerini karşılayabilmek için bir yerden sonra BTC satmak zorunda olduğu biliniyor.

BTC Fiyatı İçin Kısa Vadede Kötü

Yani yapılan bu satışlar kısa vadede paniğe sebep olsa da uzun vadede aslında tam da satış yapılması gereken yerden yapıldığını gösteriyor. Eğer fiyat sert bir düşüş yaşarken BTC satışları artarsa panik çok daha sert olabilir. Ancak fiyatın 20.000 dolar umudunu kaybetmediği anlarda yapılan satışlar, fiyat üzerinde bu kadar yıkıcı etkilere sahip olmayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar