X


Bitcoin (BTC) Fiyatının Gidişatını Bu 3 Gelişme Belirleyebilir

Bitcoin (BTC) fiyatının yönünü belirleyen sinyaller neler?
13:11
6 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı kısa süre önce 19.800 dolara kadar çıksa da bir türlü istenen 20.000 dolar direnci kırılamadı. 20.000 dolar direncinin de aynı 10.000 dolar gibi psikolojik bir öneme sahip olduğu biliniyor. Yatırımcılar ise her testte başarısız olan BTC karşısında sabretmeye devam ediyorlar.

Bitcoin Fiyatının Yönü Belli Mi?

Bitcoin fiyatının 20.000 dolara çıkacağını belirten ünlü analistlere rağmen piyasaya yeni giren yatırımcıların sabırsızlığı artıyor. Peki Bitcoin fiyatının önümüzdeki günlerdeki gidişatını anlamaya yardımcı olacak sinyal veya sinyaller var mı? Aslında daha önce Bitcoin fiyatının gidişatını anlamaya yardımcı olan 3 gelişme, yine önemli bir rol oynayabilir.

bitcoin

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin fiyatının gidişatını belirleyebilecek gelişmelerin başında kesinlikle vadeli işlem sözleşmeleri yer alıyor. Kurumsal yatırımcıların yüklü alımlar yaptığı veya satış yaparak fiyatı düşürdüğü vadeli işlem sözleşmeleri, BTC fiyatı için kritik öneme sahip. Özellikle fiyat üzerinde görülen anlık ve beklenmeyen düşüşlerin en büyük sebebinin bu olduğu biliniyor. Peki yatırımcılar burada neye bakmalı?

Bitcoin Vadelileri Önemli

Bitcoin vadelilerinde bakılacak olan temel şey fonlama oranı olarak biliniyor. Eğer short yani düşüş odaklı pozisyonlar çoğunluğu ele geçirirse fonlama oranı negatif bölgesine geçmiş demektir. Tam tersi de fonlama oranının pozitif bölgeye geçtiğini gösteriyor. Negatif fonlamaya geçilmesi, BTC’deki fiyat baskısının süreceğini göstermekte.

Bitcoin vadelilerinin yanı sıra ticari hacim de büyük bir öneme sahip. BTC ticari hacminin çok yüksek seviyelere ulaşmasına rağmen fiyatın yerinde sayması kesinlikle düşüş belirtisi. Ancak hacmin düşük olması hem alış hem de satış baskısının azaldığı anlamına gelmekte. Hacmin rekor kırdığı 23 Kasım tarihinde ise BTC fiyatının sert bir yükseliş yaşadığı görülüyor.

Bitcoin Değer Kaybederken Altcoinler de Düşüyor

Yatırımcılar düşüş veya yükseliş anlarında ticari hacmi ve borsaların hacmini kontrol ederek bunun “sahte” bir hareket olup olmadığını anlayabilirler. Bakılacak üçüncü gelişme ise sosyal medya aktivitesi olabilir. Sosyal medyada XRP aramalarının rekor kırması, fiyata da %300’lük yükseliş getirmişti. Şu an için ise BTC de dahil birçok altcoinin arama sayısı düşüyor.

Yani yaşanan sert yükseliş sonrasında hem BTC hem de altcoinlere olan ilgi azalıyor. Aslında hacim ve aranma verileri arasında direkt bir bağlantı bulunmakta. Yatırımcıların bu verilere bakması ise fiyat açısından ipuçları verebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar