X


Bitcoin (BTC) Fiyatına Yükseliş Getiren Asıl Sebep ABD’deki Karışıklık Olmayabilir!

Bitcoin fiyatının asıl yükseliş sebebi belli oldu!
11:31
7 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün gece ABD’de yaşanan olayların ışığında kritik direnç olarak görülen 37.000 doların bile üzerine çıktı. BTC fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 37.578 dolardan işlem görüyor ve ABD’deki karışıklıklar ile ilk başta hafif bir düşüş yaşayan BTC, kaostan beslendiğini bir kez daha kanıtlayarak 38.000 dolara doğru ivme yakaladı.

Bitcoin Fiyatı ABD’den Gelen Haber İle Yükseldi

Bitcoin fiyatının yükselişinin arkasında ABD’deki karışıkların yer aldığı düşünülürken aslında ABD Federal Rezerv’in son toplantı tutanaklarını yayınladığı haberi de hiç olmadığı kadar önme arz ediyor. Federal Rezerv, 2020 yılının son toplantısının tutanaklarını 6 Ocak tarihinde yayımladı.

btc

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

FED’in son FOMC toplantısına ait tutanaklar, üyelerin tahvil alımları ve faizi sıfıra yakın seviyede tutmakta ısrarcı olduğunu ortaya koydu. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell daha önce yaptığı açıklamada FED’in 2021 yılına kadar faizleri 0-0,25 aralığında tutacağını belirtmiş ancak bunun yılın hangi dönemine kadar olacağını vurgulamamıştı.

FED Verileri Bitcoin İçin Önemli

FED’in son FOMC toplantısındaki verilere bakıldığında ise 2021 yılının ikinci ve hatta üçüncü çeyreğine kadar faizlerin bu aralıkta tutulabileceği fikrinin güçlendiği görülüyor. Federal Rezerv’in faizleri bu seviyede tutmanın yanı sıra yüklü şekilde tahvil almaya devam edeceği haberi, altın ve tahmin edilebileceği gibi Bitcoin gibi varlıkların yükselişi şeklinde. yorumlanabilir.

Bitcoin fiyatının hafif bir düzeltme yaşadığı ve herkesin 35.000 doların altına kalıcı düşüş beklediği bir anda gelen bu haberler, fiyatın uçmasını sağladı. FED’in ne zamana kadar sınırsız dolar basıp karşılığında tahvil almaya devam edeceği bilinmiyor. Buna ek olarak faizlerin 0 aralığında tutulması da emtia yatırımcılarının dolardan uzaklaşmasını sağlıyor.

BTC 50.000 Doları Mı Hedefliyor?

Lider kripto para biriminin 37.000 dolar direncini de kırması sıradaki hedefin 40.000 dolar olduğunu gösteriyor ve BTC için şu an neredeyse her şey mümkün gibi gözükmekte. Bitcoin fiyatının kısa sürede 50.000 dolara ulaşması ise kesinlikle bir dönüm noktası olabilir.

Buna karşın gelebilecek olumsuz bir haber böylesine yükselmiş olan Bitcoin fiyatını dibe çekebilir. Böyle durumlarda yatırımcıların kesinlikle düşüşlere karşı dikkatli olmaları ve önlemlerini almaları gerekmekte. Bitcoin fiyatının 2018 yılındaki düşüşünü hatırlayan yatırımcılar, düşüşün de yükseliş kadar sert olduğunun hala farkındalar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar