X

Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Çakıldı: Düşüşün Sebepleri Belli mi?

Avrupa'dan gelen haber Bitcoin fiyatını aşağıya çekti.
14:50
21 Aralık 2020

Geçtiğimiz haftanın inanılmaz yükselişinden sonra herkes Bitcoin (BTC) fiyatı için düzeltme beklese de kimse birkaç saat içerisinde yaklaşık 1.500 dolarlık düşüş öngörmüyordu. Bitcoin fiyatının 24.300 dolara kadar yükselişinden sonra bugün 22.500 dolara kadar gerilediği görüldü ve beklenmeyen bir düşüş piyasalarda korku yarattı.

Bitcoin Dakikalar İçerisinde 1.500 Dolar Kaybetti

Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak %5 değer kaybederken altcoinler ise tam anlamıyla dibi gördü. Ethereum, XRP ve Litecoin gibi önde gelen altcoinlerin %10 ve üzeri düşüş yaşadığı görülüyor. Peki hem Bitcoin hem de altcoinler için böyle bir düşüş getiren sebep veya sebepler neler?

Bitcoin fiyatının yaşadığı düşüşün bir benzerini Avrupa piyasaları ve endekslerinin de yaşadığı görülüyor. Bu da tek bir olaya yani mutasyona uğrayan Koronavirüs salgınına işaret etmekte. Dünden beri küresel piyasalarda İngiltere merkezli bir Koronavirüs mutasyonundan bahsedilmekte ve bu durum geçtiğimiz Mart 2020 tarihindekine benzer bir düşüş yaratabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

BTC, 22.400 Dolara Kadar Düştü

Bitcoin fiyatı Bitstamp kripto para borsasında 22.411 dolara kadar düşse de ABD merkezli Coinbase gibi kripto para borsalarında daha yukarıdan işlem görmekte. Bu da mutasyona uğrayan Koronavirüs sebebiyle özellikle Avrupa piyasalarında panik yaşandığı ve Avrupa merkezli yatırımcıların satış yaptığına işaret  etmekte.

Ancak Bitcoin fiyatı Mart 2020 tarihinde yaşadığı düşüşten çok rahat bir şekilde kurtulmuş ve aslında bu düşüş birçok yatırımcı için alım fırsatı yaratmıştı. Buna benzer bir düşüşün olması için ise Avrupa’da başlayan mutasyonun bütün dünyaya ve özellikle ABD’ye yayılması gerekiyor. O tarihlerdeki düşüşün özellikle ABD’den gelen karantina haberleri ile başladığı biliniyor.

btc

ABD de Bu Haberden Etkilenecek mi?

Son birkaç saat içerisinde sadece bu haber ile kripto para piyasasının toplam 40 milyar dolarlık düşüş yaşadığı görülüyor. FTSE 100 endeksi ise %2,8’lik düşüş ile kripto para piyasasının toplam kaybını bile geride bıraktı.

İngiltere’de uygulanan karantina ve Avrupa genelinde bazı ülkelere yönelik uçuşların kapatılması, kesinlikle piyasaları bir süre daha etkileyecektir. Euro da ABD dolarına karşı değer kaybediyor ve ABD’den gelecek bir haber olmadıkça ABD dolarının ve ABD endekslerinin değer kazanması muhtemel.

Bitcoin’in çoğunlukla ABD ve Asya merkezli kurumsal yatırımcıların portföyünde olduğu biliniyor ve şu an için Bitcoin fiyatının daha fazla çekilmesi pek olası gözükmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar