X


Bitcoin (BTC) 2020 Yılının Rekorunu Kırdı: Yükseliş Devam Edecek mi?

22:06
16 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı Binance kripto para borsası üzerinde 16.717 dolar seviyesine kadar çıkarak son 2 yılın rekorunu kırdı. 2017 yılının Aralık ayından bu yana Bitcoin fiyatının bu kadar yüksek seviyelere çıktığı görülmemişti ve kesinlikle piyasada ciddi bir FOMO oluştu.

Bitcoin Fiyatı Durdurulamıyor

Analistler Bitcoin fiyatının bu yükselişinin arkasında üç olası sebep olduğunu düşünmekte. Bunların ilki 16.000 dolar direncinin net bir şekilde kırılması, ikincisi madencilerin ellerindeki BTC’leri tutmaları ve üçüncüsü de kurumsal yatırımcıların devamlı olarak daha fazla Bitcoin aldıklarını veya alacaklarını açıklaması olarak biliniyor.

Bitcoin price gains over 5% to reach three-month high | Currency.com

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

BTC fiyatı da tahmin edileceği gibi 16.000 doların üstüne çıktı ve inatçı direnç noktalarından 16.600 dolar seviyesini bile bir anda kırıp geçti. Bazı kripto para analistlerinin ise Bitcoin’in yönü ve gidişatı hakkında yanıldıkları net bir şekilde görülüyor. Bollinger bandı isimli indikatörün mucidi John Bollinger, 10 Kasım tarihinde yaptığı açıklamada BTC’nin kısa vadede düşüş yaşayacağını ifade etmişti.

Analistlerin Düşüş Tahminleri Yanılttı

Bollinger, kendi indikatörüne göre kısa vadede 14.000 dolara kadar düşüş yaşanacağını belirtse de bu tahmini gerçekleşmedi ve BTC tam tersine kısa vadede ciddi bir yükseliş sergiledi. Ünlü ekonomist Alex Krüger de haftanın başında BTC fiyatı için düşüş açıklamasında bulunmuştu.

Twitter’ın tanınan isimlerinden Light’ın ifadesine göre ise bu trend aslında 10.000 dolar seviyesinden beri yükseliş odaklı bir şekilde ilerlemekteydi. Light, borsalardan günlük olarak 3.000 BTC çekildiğini ve bunun aslında talebin arttığı anlamına geldiğini vurguladı. Gerçekten de BTC fiyatı 10.000 doların üstüne çıktığından beri madencilerin ellerindeki BTC’leri satmaktan çekindikleri biliniyor.

Bitcoin Yükselişi Nerede Duracak?

Bu da kurumsal yatırımcının ilgisi ile karşı karşıya kalan lider kripto para birimi için ciddi bir arz-talep dengesizliği yaratmakta. Eğer Bitcoin fiyatı 16.600 dolar seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirirse sıradaki hedefin 17.400 dolar olduğu söylenebilir. Tahmin edileceği gibi bunun devamında da BTC rekor tazeleyerek 20.000 dolar seviyesinin üstüne kadar çıkabilir. Yükselişin durması için ise 14.000 dolar altında kapanış yaşanması gerekiyor.

Eğer BTC önümüzdeki günlerde sert bir düşüş yaşamazsa bütün analistlerin ortak görüşü 20.000 doların başlayacağı yönünde. Altcoin sezonunun ne zaman geleceği ise tamamen Bitcoin’in hareketlerine bağlı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar