X


Bitcoin (BTC) 12. Yılını, 34.000 Dolarlık Fiyat Rekoru İle Kutladı

BTC, 12. yılına girdi.
13:06
3 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün içerisinde 34.600 dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu “yine” kırmayı başardı. Bitcoin fiyatının neredeyse 35.000 dolara ulaştığı ve Ethereum’un 800 doları gördüğü bu tarih ise normal bir rekor gününden biraz farklı. Bitcoin’in bundan tam 12 sene önce piyasaya sürüldü ve Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto ilk blok ödülünü kazarak elde etti.

Bitcoin 12. Yılı Kutlu Olsun!

3 Ocak 2009 tarihinde kazılan blok içerisine “Chancellor on brink of second bailout for banks” manşetinin girilmesi ise lider kripto para biriminin yaradılış amacını ortaya koyuyor. Satoshi Nakamoto’nun kazdığı ilk bloğa eklediği bu mesaj, küresel finans sistemine ve batan bankaların devamlı olarak kurtarılmasına bir tepki olarak biliniyor. “Şansölye Bankalar için ikinci kurtarma planının arifesinde/eşiğinde” anlamına çevrilebilecek bu mesaj, insanların kişisel ekonomik özgürlüklerini ellerine almalarını hedefliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

The Times tarafından atılan manşet, insanların ekonomik özgürlüklerinin net bir şekilde bankaların ve hükümetlerin elinde olduğunu gösteriyor. Milyonlarca ve hatta milyarlarca vatandaşın ekonomik durumu devlet başkanlarının atacağı birkaç hatalı adım ile kötüleşebilir. İnsanların devamlı olarak hatalı adımlar atan veya kontrolü elinde tutan yöneticilerin etkisinden çıkması ise Bitcoin ile mümkün.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin İle Ne Hedefliyor?

Sınırlı arza (21 milyon) ve 4 yılda bir yaşanan blok ödülü yarılanması ayarına sahip olan Bitcoin, Satoshi tarafından insanlara bir “çıkış kapısı” ve “ödül” olarak verildi. Bundan tam 12 yıl önce ilk BTC’lerin kazılması ve ağın başlatılması ile hayatımıza giren lider kripto para birimi, 12 yıl sonrasında ise 35.000 doları zorluyor.

Satoshi Nakamoto lider kripto para birimini “eşler arası alım satım aracı” olarak piyasaya sürse de bunun bir göreve daha sahip olduğu görülüyor. Bitcoin, artık gerçek bir değer saklama aracı haline geldi. Mart 2020 tarihinde 3.700 dolara kadar gerileyen BTC’nin bunun üzerine neredeyse 10 kat yükseliş koyması, ikinci özelliğin ne kadar aktif olduğunu gözler önüne seriyor.

Bitcoin İçin Her Şey Mümkün

Bitcoin son 1 yıllık süre içerisinde %391 yükseliş elde etti ve bu yükselişin nerede duracağını kimse tahmin edemiyor. Çok değil bundan yaklaşık 2 hafta önce 20.000 dolar altından işlem gören BTC’nin an itibarıyla 35.000 doları zorlaması ise yükselişin sürebileceğine işaret ediyor. Belki de Bitcoin’in  20. yılında çok uçuk fiyat seviyelerine ulaştığını görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar