reklamı kapat

Bitcoin Arzının Yüzde 61’i 1 Yıldır Hareketsiz: Bu Ne Anlama Geliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin'de rekor zamanlarında görülen sinyal yine gündemde.
11:59
29 Haziran 2020

Glassnode tarafından sağlanan verilere bakıldığında, Bitcoin’in sirkülasyondaki arzının %61,33’lük kısmı bir yıldan daha fazla süredir hiç hareket ettirilmedi. 15 Ocak 2016 tarihinde bu oran %61,28 olarak tarihe geçmişti ve o tarihlerde BTC’nin birim fiyatı 362 dolar seviyelerindeydi. HODL edenle yani uzun vadeli Bitcoin yatırımı yapanlar arttıkça, Bitcoin’in uzun vadeli fiyat hareketi de daha olası bir hal aldı.

Bitcoin’de 20.000 Dolar İzleri Yine Görülmeye Başlandı

Herkesin bildiği gibi Bitcoin bu gelişmeden sonra 2017 yılında 20.000 dolar gibi inanılmaz bir seviyeye çıkmayı başardı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin’in 20.000 dolar rekorunu kırmadan önce sergilediği ağ görünümünün yine ortaya çıkması, yakında bir boğa sezonunun gelebileceğine dair olan umutları arttırdı.

Buna rağmen Bitcoin arzının %61’inin 1 yıldır hareket ettirilmediği tarihten itibaren yaklaşık 2 yıl sonra 20.000 dolar rekoru gelmişti ve bu da yatırımcıların şu an için boğa sezonu göremeyecekleri anlamına geliyor. Bitcoin ilk aylarında bile beş ay gibi bir süre içerisinde 1 dolarlık birim fiyattan 29 dolarlık birim fiyata yükselmişti ve o tarihlerde de hareket ettirilmeyen BTC miktarı rekor kırmıştı.

Bu veri aslında yatırımcıların fiyat artışına yönelik beklentilerinin arttığını ve bu yüzden herhangi bir BTC transferi yapmadıklarını gösteriyor.

Bitcoin’in düşüşe rağmen hala karlı olması da yatırımcıların beklemesine neden olan bir diğer sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.