X


“Bitcoin Ağına %51 Saldırısı Düzenlemek Şu Aşamada Pek De Gerçekçi Değil”

Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nün (IIT) Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden Profesör Saravanan Vijayakumaran, Bitcoin ağına yönelik bir %51 saldırısının şu an için pek de gerçekçi olmadığını açıkladı.
16:00
27 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hindistan’da yürütülen bir araştırma, Bitcoin ağına yönelik bir %51 saldırısının şu aşamada pek de karlı olmayacağını gösteriyor.

Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nün (IIT) Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden Profesör Saravanan Vijayakumaran “Bitcoin Ağının Güvenliği” adlı yeni bir makale yayımladı. Zebpay tarafından desteklenen araştırmada 3 ana konu üzerinden Bitcoin ağının ne denli güvenli olduğu incelendi.

Araştırmanın temel amacı, Bitcoin ağının olası bir %51 saldırısına karşın savunmasızlığını incelemekti. Çünkü son dönemde birçok farklı kripto para birimi %51 saldırısıyla karşı karşıya kalmıştı. %51 saldırısına maruz kalan kripto paralar arasında MonaCoin, Verge, Bitcoin Gold ve Litecoin Cash de bulunuyor. Profesör Saravanan Vijayakumaran’a göre böyle bir saldırının gerçekleşmesi durumunda elde edilen gelir, harcamaları dahi amorti etmeyecek. Ayrıca Vijayakumaran saldırganların Bitcoin ağına sadece işlem ekleyip çıkartabileceğini, geçmiş işlemlerin değiştirilmesinin söz konusu olmayacağını savundu.

Bitcoin ağında %51 saldırısı gerçekleştirmek için çok ciddi harcamaların yapılması gerekiyor. Herhangi bir rakip ortaya çıkana kadar Bitcoin protokolü güvenli kabul edilebilir.

Zebpay CEO’su Ajeet Khurana ise bu araştırmanın Bitcoin’e olan güveni kesinlikle arttıracağına inanıyor. Ayrıca araştırma, Bitcoin white paper’ının 10. yılının kutlandığı özel bir zamanda geliyor. Zebpay sektörün en hızlı büyüyen kripto para şirketlerinden biri olarak göze çarpıyor. Hindistan’ın kripto paraları yasaklamasıyla Hindistan’daki faaliyetlerine son veren Zebpay Malta’ya taşınmış ve AB bölgesinde hizmet vermeye başlamıştı. Zebpay’le birlikte Hindistan’ın en köklü kripto para borsalarından biri olan Unocoin geçtiğimiz aylarda ülkenin ilk kripto para ATM’sini Bangolore şehrinde kurmuş ve bu olayın ardından şirketin kurucuları gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar