Bitcoin 28.000 Dolar Sınırında: Altcoin’lerde Son Durum! 

Özet

  • 14 Nisan’da 31.000 dolara iğne atan Bitcoin 1 haftada, %8’in üzerinde değer kaybetti. Altcoin’lerde de BTC benzeri düşüşlerin olduğu görülüyor. 
08:17
21 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün akşam saatlerinde 28.000 dolar sınırına kadar geriledi. 14 Nisan tarihinde 31.000 dolara iğne atan Bitcoin 1 haftada, yüzde 8’in üzerinde değer kaybetti. Altcoin’lerde de BTC benzeri düşüşlerin olduğu görülüyor. 

Kripto Paralarda Son Durum 

Bitcoin ile benzer bir tablo çizen Ethereum (ETH), yazının kaleme alındığı sırada 1.941 dolardan işlem görüyor. Son 1 hafta içinde Bitcoin gibi %8 değer kaybeden ETH’nin piyasa değeri 233,8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bunun yanında Bitcoin de yazının kaleme alındığı sırada 28.256 dolardan işlem görüyor. 

Bunlara ek olarak piyasa değeri bakımından ilk on kripto para birimine bakıldığında son 1 hafta içinde yüzde 12 düşüşle Solana’nın (SOL) en çok değer kaybeden kripto para birimi olduğu görülüyor. SOL’u yüzde 11 ile Polygon (MATIC) takip ediyor. Ayrıca kripto para piyasası toplam değerinin 1,19 trilyon dolar seviyesinde olduğunu belirtmek de faydalı olabilir. 

Öte yandan kripto para birimlerindeki düşüşün likidite ve ABD ekonomisinin yönü hakkındaki belirsizliklerden kaynaklandığı düşünülüyor. Buna ek olarak ABD’nin kripto para birimleri üzerindeki engelleyici tavrının da düşüş üzerinde etkili olmuş olabileceği ifade ediliyor. 

Hisse Senetlerinde Son Durum 

Kripto para birimleri gibi hisse senetlerinin de karışık sinyaller veriyor olması hala iki piyasanın korelasyon içinde ilerlediğini gösteriyor olabilir. 

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Hong Kong’da sabah 9:00 itibariyle karışık işlem gördü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,05 düşüş ve S&P 500 vadeli işlemleri %0,04 artış gösterdi. Nasdaq Bileşik Endeksi ise %0,14 değer kazandı. Üç endeks Perşembe günü, kısmen Tesla Inc. ve AT&T Inc. şirketlerinin zayıf ilk çeyrek kazançları nedeniyle düştü.  

Perşembe günü ABD Çalışma Bakanlığı, bir önceki hafta ilk işsizlik başvurularının beklenenden daha yüksek olduğunu ve yavaşlayan bir ekonomiye işaret ettiğini bildirdi. 

Yumuşak ekonomik verilere ve resesyona ilişkin artan endişelere rağmen Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester Perşembe günü yaptığı açıklamada faiz oranlarının bu yıl %5’in üzerine çıkmasını beklediğini ancak parasal sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşıldığını belirtti. 

ABD faiz oranları şu anda Haziran 2006’dan bu yana en yüksek seviye olan %4,75 ile %5 arasında seyrediyor. CME Group analistleri, Fed’in 3 Mayıs’taki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %17,9 olarak görürken, Perşembe günkü %83,3’lük orana kıyasla 82,1’lik bir kesim 25 baz puanlık bir artış öngörüyor. 

 

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI