reklamı kapat

“Bitcoin 2018’de %70 Değer Kaybetmesine Rağmen İyi Durumda”

10 Temmuz 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Bitcoin’in 2018 başlarından bu yana %70 değer kaybetmiş olmasına rağmen halen iyi durumda olduğunu ifade etti.

2017 Ocak ayında 890 dolar olan Bitcoin, 2017 Aralık ayında 20 bin dolara ulaştı. Bu da BTC’nin %2150’den fazla değer kazandığı anlamına geliyor. 2017 yılının ortalarına kıyasla bu yılın işlem hacmi 5 kat arttı, gözle görülür bir talep artışı bulunuyor ve kripto paralara ilgi her geçen gün çoğalıyor.

İsviçre’de Bianca Chen ile yaptığı röportajda CZ “Kripto para piyasası bir yıl öncesine göre çok daha iyi konumda bulunuyor, altyapı güvenilirliği, hacim ve ana akım ilgi kat kat arttı.” sözleriyle pozitif görüşlerini bildirdi. CZ bir yıl önce BTC fiyatının 2.500 dolar, işlem hacminin 780 milyon dolar olduğunu; ancak bu sene 6.800 dolardan işlem gören BTC’nin 3,4 milyar dolar hacme sahip olduğunu belirtti.

2017 yılı ortalarında kripto para sektörünün altyapısının yeterince iyi olmadığını söyleyebiliriz. Ancak son gelişmelere bakakrsak; Coinbase’in tamamen kurumsal yatırımcılara yönelik hazırladığı Custody kuruldu ve bu platform üzerinden koruma fonlarının, akademik yatırımların ve düzenli ödemelerin BTC ve ETH gibi paralarla yapılması planlanıyor.

JPMorgan ve Goldman Sachs gibi büyük bankalar müşterilerinden gelen kripto para taleplerini karşılamak için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Büyük bankalar ve kurumlar sadece düzenlemelerin yapılmasını bekliyor ve böylece daha emin adımlar atmak için fırsat kolluyor. Yakın zamanda New York’ta düzenlenen bir ekonomi konferansında Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, hükümetlere ait itibari para birimlerinin finansal sistemleri hakimiyeti altına alabilmesi halinde fikir birliği sağlanmış para birimlerinin de finansal değişime sebep olabileceğini ifade etti. Ayrıca Blankfein kripto paraların işleyen bir sisteme oturtulamayacağını düşünmenin yanlış olduğunu çünkü sektörün halen geliştiğini ekledi.

Bitcoin nereye gidiyor?  

2014 yılındaki düzeltmeye benzer olarak 2018 düşüşü bireysel yatırımcıların fazlaca alım yapmasından kaynaklanmış olabilir. Kripto paraların bankalar, lider ekonomiler ve ABD, Japonya, Güney Kore gibi ülkeler tarafından tanınması kartların yeniden dağıtılmasına yol açabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.