X


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri: BM, Blockchain’e Kucak Açmalı!

António Guterres, blockchain'in potansiyeli hakkında konuştu.
15:00
28 Aralık 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Blockchain kesinlikle 2019 yılının en çok konuşulan teknolojilerinden birisi oldu ve Çin’in buna verdiği önemden sonra birçok önde gelen ülke de harekete geçti. Forbes‘in aktardığı bir habere göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres blockchain hakkında konuşan en güncel isim oldu.

António Guterres Blockchain Hakkında Konuştu

Eski Portekiz Başbakanı Guterres, ilk olarak Bitcoin sayesinde popüler hale gelen teknolojinin, BM için de oldukça önemli bir bileşen olduğunu vurguladı. Çin Başkanı Xi Jinping’in, “blockchain bizim birinci önceliğimiz olacak” ifadesinin ve 6 milyar dolarlık Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun Bitcoin ile Ethereum bağışları kabul etmeye başladığı bir anda yapılan yorum, aslında bunun dünyada ne denli yayıldığının da kanıtı konumunda.

Guterres, blockchain hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Birleşmiş Milletler’in dijital çağda daha iyi bir yönetim sunabilmesi için Sürdürülebilir Gelişim Hedeflerinin hızlanmasına yardımcı olacak blockchain gibi teknolojileri kucaklamamız gerekiyor.”

Aslında Guterres daha önce de bu devrimsel teknoloji hakkında konuşmuştu. 2018 yılının Eylül ayında konuşma yapan eski Başbakan, sektördeki güven sorununun blockchain ile çözülebileceğini ve bunun için yapay zeka veya diğer önemli teknolojilerden de yardım alınabileceğini ifade etmişti. Birleşmiş Milletler ise 2018 yıl sonu raporunda da blockchain teknolojisine değinmiş ve büyümenin sinyallerini vermişti. Görünüşe göre kripto paraların altyapısını oluşturan bu teknoloji, yakında bütün dünyaya yayılacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar