Madencilik Siteleri Karşılaştırması: Hangi Site Ne Kazandırıyor? ROI Nasıl Hesaplanır?

Özet

 • Farklı madencilik sitelerinin karşılaştırmasını sizler için yaptık...
00:05
29 Aralık 2019

Bugün ele alacağımız yazıda, ponzi olmayan ve gerçek madencilik yapan bulut madencilik şirketlerinin; paket fiyatlarını, ROI sürelerini (başlangıçta yapılan yatırımın geri dönüş süresini) ve yatırım kazanç tablolarını inceleyeceğiz. Ayrıca merak edenler için ROI nasıl hesaplanır sorusuna cevap arayacağız.

Bitcoin Bulut Madencilik

Bitcoin bulut madenciliği nedir ve nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ancak özetlemek gerekirse online olarak satın alınan veya kiralanan Bitcoin madencilik cihazlarının, madencilik gelirlerinin elde edilmesinin müşteri ile paylaşıldığı Bitcoin madencilik hizmeti denebilir.

Bu hizmeti yıllardır yapan şirketler olduğu gibi bu işi yaptığını söyleyip aslında “yapmayan” dolandırıcı şirketler de bulunmaktadır. Zamanında Türkiye’de birçok vatandaşı dolandıran şirketler olmuştur. Bu şirketleri nasıl anlayabileceğinize yönelik makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Bu şirketlerden zamanında gerçekten çalışanlar üzerine CoinTurk olarak bir analiz yapmıştık, analizimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin bulut madencilik şirketleri ne yazık ki Bitcoin fiyatının düşme trendinde olduğu 2018 yılında birçok paketini kapattığı gibi, karlılığını sürdüremeyenler şirketler piyasadan çekildi. Bugün ise son dönemde Bitcoin fiyatının tekrar artışa geçmesi ile tekrar kazançlı hale gelen Bitcoin bulut madenciliği şirketleri yükselen trend olmaya başladılar.

Sizler için piyasada uzun yıllardır bilinen Bitcoin bulut madencilik şirketlerinin satışa sunduğu paketlerin karlılığını değerlendireceğiz. Bu değerlendirme Ağustos 2019 yapılmıştır. Yazıyı okuduğunuz tarihte değerlerde değişim yaşanmış olabilir; ama temelde hesaplama mantığı aynı şekilde değişmeden ilerlemektedir.

Bulut Madencilik Şirketleri Şimdi Ne Durumda?

HASHNEST

Bitmain gibi Bitcoin madencilik cihazlarını seri üretim üretip tüm dünyaya satan bir şirketin kardeşi olan Hashnest, muhtemelen Bitcoin bulut madencilik sektörünün en güvenilir şirketlerinden birisidir. Ne yazık Bitcoin madencilik gücü değil, Bitmain’in ürettiği cihazlar üzerinden satın alarak Bitcoin madencilik gücü satın alınabilir veya aktif borsasından anlık değişen fiyatlarla TH satın alabilirsiniz.

Şu an satışta olan cihaz 50 TH/S güç sağlayan AntminerS17pro cihazıdır. Cihazın satış bedeli 3499 $ olup, 1 TH/S başına maliyeti 69,98$ dır. Bu cihaz için günlük bakım bedeli olarak TH/S başına 0.0828$ ücret alınacağı belirtilmektedir. Günlük 0.24 $ gelir üzerinden hesapla, bakım gideri düşüldükten sonra günlük net gelir 0.15 $ diyebiliriz. Böyle bir hesap ile ROI 466 gün olarak hesaplanabilir.

GENESIS MINING

Genesis firması aslında Bitcoin bulut madenciliği gerçek anlamda kurumsal bir şirket olarak ele alan ilk servis sağlayıcıdır diyebiliriz. 2013 yılında kurulmuş şirket muhtemelen birçok kişiye binlerce dolar kazandırmıştır. Yazımızın ilk hazırlandığı dönemde paket satışı olan Genesis Mining, iki tip kontrat satmaktaydı. Her iki kontrat tipi de 18 ay süre ile sınırlıydı. Ancak şu anda küçük, orta ve büyük paketler olmak üzere 3 farklı paket ile isteğe bağlı sipariş edilebilecek bulut madenciliği sunmaktadır. Yazımınızın güncellendiği gün yapılan kontrollerde orta paket yani 25 MH/s Ethereum madenciliği gücü sunmaktadır. Orta paketi 999$ bedeli ile sunmaktadır. Bu bedel karşılığında 25 MH/s Ethereum madenciliğini herhangi bir bakım hizmeti istemeden 24 ay sunmaktadır.

Orta paket ile elde edilecek Ethereum bedeli mevcut zorluk seviyesi ile günlük 1.48$`dır. Zorluk seviyesi değişmeden 999$ paket bedelinin ROIsi 675 gün olmaktadır. Zorluk seviyesinin artması durumunda veya Ethereum değerinin düşmesi durumunda 24 aylık bu paket ne yazık ki ROI yapamayacağı söylenebilir. Zaten ROIsi olsa bile Genesis Mining bu paket için stoklarda bulunmadığını belirtmektedir.

HASHING24

Rakiplerine göre görece yeni bir şirket olan Hashing24 uzun bir süredir Bitcoin bulut madenciliği yapmaktadır. Gerçekten yaptığını düşündürecek şirket bilgisi, kredi kartı kabul etmesi ve günlük paylaşımlar yapması gibi unsurlar olduğu için analizimize dahil ettik.

24 aylık paketinde hep 1 TH/S alırım diyenler için 1TH/S`yi 158.1 $`a satmaktadır. Bakım ücreti dahil bu paketi inclediğimizde mevcut zorluk seviyesinde adencilik gelirini 0.27$ olarak düşünürsek ROI 585 gün olarak hesaplanmaktadır. Ancak Bitcoin fiyatının gerilemesi veya madencilik zorluğunun artması gibi muhtemel nedenlerle ROI olması gerçekten zor gözükmektedir.

FLYMINING

Sektörün yenilerinden olan Flymining, Hashing24 gibi kredi kartı kabul etmesi ve şirket bilgilerini paylaşması nedeniyle analizimize dahil ettiğimiz bir şirkettir. Güvenilirliğini değerlendirmek sizlerin taktiridir.

Flymining, 1 TH/S Bitcoin bulut madencilik gücünü bakım giderleri dahil 63 $ a sunmaktadır. Bu paketi 1 yıllık sözleşme ile satmaktadır. Yani 0.27$ günlük Bitcoin madencilik geliri üzerinden hesapla ROI 233 gün olarak hesaplayabiliriz. Yine Bitcoin zorluk ve fiyat değişimi düşününce diğer örnekler gibi riskli bir yatırım gibi durmaktadır.

HASHSINY

2017 yılında kurulan Hashsiny uzun süredir kripto bulut madencilik sektöründe hizmet sunmaktadır. 1 TH/S Bitcoin bulut madencilik gücünü bakım giderleri hariç 125 $ a sunmaktadır. Bu paketi 1 yıllık sözleşme ile satmaktadır. 1 TH/S için günlük bakım gideri 0.15 $ olduğu gözlenmektedir. Yani 0.27$ günlük Bitcoin madencilik geliri üzerinden hesapla net günlük gelir 0.12$`dır. ROIsini 1041 gün olarak hesaplayabiliriz. Yani bir yılda 365 gün olduğu düşünüldüğünde pek ROI yapamayacağı söylenebilir.

Bulut Madencilik Genel Değerlendirme

Sonuç olarak piyasada çalışan Bitcoin bulut madenciliği şirketlerinin sunduğu paketler neredeyse karsız veya yatırımı karşılamama riski çok yüksektir. Ancak yine de varlar. Bunun nedeni Eobotun dediği gibi “eğlence” için düşünenler olabileceği gibi, bu işi bilmeyen piyasaya yeni girmişleri avlamak da olabilir.

İyi niyetli düşünürsek eğer Bitcoin fiyatının yükseleceğine inanıyorsanız bu tip şirketlerden bulut madencilik hizmetleri alınabilir. Sonuçta eğer Bitcoin fiyatı önümüzdeki 1 yılda x2 veya x3 olursa sözleşme süresi sabit olduğu için yatırım dönüşü hızlı olabilir. Ancak burada da fiyat yükseleceğine inanıyorsanız madencilik ürünü yerine, sadece Bitcoin de alabilirsiniz..

Bitcoin ve Kripto Paralara Giriş

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

güncelleme: 04 Ekim 2021

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Keyros
  1 sene önce

  Paxosmining hakkında bilgisi olan var mı, 100$ 4 gün sonra %28 kâr sağladığını söylüyor

  35
 • Keyros
  1 sene önce

  Merhabalar, paxosmiming hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

  30
 • Halit
  2 sene önce

  Shamining sitesine para yatırmayın ben yatırdım alamadım

  50
 • Erhan
  3 sene önce

  Arton-İnvestment sahtekar ödeme yapmıyor. Paranızın üstüne yatıyor. Bahane üretiyor. Sürekli sizden para göndermenizi istiyor üstelik. Yok sistem kilitlendi, gönderme sisteminde sıkıntı var tekrar para gönderin gönderin yeni bahane üretip sizi soyuyorlar büyük ihtimalle. Benim kazandığımıda ana parayıda göndermediler.

  103
 • Teoman Demir
  8 sene önce

  Bence hiçbirine yatırım yapmayın.. paranızı bölerek ponzi gibi görünen ama parasını hakkıyla ödeyen firmalara yaturum yapın. parayı böldüğünüzde zararıda bölmüş olacaksınız. 6 aydır kullandığım sistem.. her şekilde paramı sürekli katlıyorum.

  115