f Birçok Nedeni Var! Kripto Paralar Neden Düşüyor? Peki Şimdi Ne Olacak? › COINTURK

Birçok Nedeni Var! Kripto Paralar Neden Düşüyor? Peki Şimdi Ne Olacak?

Özet

  • Terra davasındaki yargıç kararı düşüşün sebeplerinden biriydi. Ripple özet kararı böylece nötrlendi.

  • Curve Finans likidite havuzlarının hacklenmesi korkuyu besledi.

  • Yarın Genesis ödeme planı için son gün.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
19:48
1 Ağustos 2023

Bitcoin fiyatı aylık kapanışla birlikte korkulan yolda ilerlemeye başladı ve bugün kritik desteğe ikinci iğnesini attı. Kral kripto para biriminin 28.800 dolar altında yapacağı kapanışlar oldukça riskli. Günlerdir birçok uzman 29.500 dolar altı kapanışların yükselişin bittiğine işaret edeceğini söyledi. Ortak hedef 28.800 dolardı ve şimdi gerçekleşti.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bitcoin fiyatındaki kayıplar piyasanın geri kalanını da her zaman olduğu gibi aşağı çekiyor. Altcoinlerin bir bölümü haber akışıyla direnç testlerine odaklanmışken BTC düşüşe geçti. Bu beklenen bir şeydi. Sığ volatilite dönemlerinin ardından Bitcoin fiyatının her iki yöne büyük hareketle başlattığını gördük. Şimdiyse yön aşağı görünüyor.

Yaşanan düşüşün sebebini bulmak kolay. Bunun için düşüşten önce yaşanan önemli gelişmelere göz atalım.

  • Financial Times tarafından yayınlanan haberde SEC’in dava açmadan önce Coinbase borsasına BTC hariç tüm işlem çiftlerini durdurmasını emrettiği yazıyordu.
  • Curve Finance hafta sonu havuzlarının hacklendiğini gördü. Toplam kayıp yaklaşık 47 milyon dolar civarındaydı. Daha kötüsü kod hatası nedeniyle potansiyel hacklerin yatırımcıları endişelendirmesiydi.
  • ABD doları endeksi (DXY) son Fed açıklamalarının ardından gelen verilerle birlikte yükselişe geçti. Bu risk piyasaları için zaten net negatif bir durumdu.
  • Yarın Genesis’in net bir ödeme planı sunması gerekiyor. Eğer şirket alacaklılarıyla anlaşamazsa bu DCG alt şirketlerinin piyasaya milyarlarca dolarlık kripto para boşaltmasına neden olabilir.
  • SEC, Terra davasına bakan yargıç tarafından desteklendi. Ripple özet kararına muhalif olan son kararda ikincil piyasadaki satışlar menkul kıymet olarak görülüyordu.
  • Aylık kapanış 29.250 doların altındaydı ve aşağı yönlü teknik kırılmayı destekledi.

Bitcoin ve Altcoinler Artar Mı?

Teknik açıdan bakıldığında, kripto piyasasının değerlemesi 1,12 trilyon dolar civarında güvenilir bir kısa vadeli destek seviyesini test ediyor ve Mart 2023’ten bu yana direnç görevi gören 1,18 trilyon dolara doğru bir sıçrama bekliyor. Bitcoin fiyatının bu iyimser senaryoyu desteklemesi için 29.250 dolar üzerinde kapanışlara ihtiyacı var.

Ancak kripto paraların kümülatif değeri 1,12 trilyon doların altında kararlı bir kapanış görürse Ağustos ayında 1,09 trilyon dolar civarındaki 200 günlük üssel hareketli ortalamasına doğru düşebilir. Bu, bu yılın başlarında Mayıs ve Haziran aylarındaki performansı andırıyor. Bitcoin eğer 28.800 dolar altı kapanışlar yaparsa 28.300 ve 26.000 dolar bölgesi test edilebilir. Tersi senaryo için 29.250, 29.500 ve 29.750 dolar seviyelerinin geri kazanılması gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI