reklamı kapat

Bir Merkez Bankası Daha Kendi Kripto Para Birimini Piyasaya Sürdü

Litvanyanın LBCOIN isimli kripto para birimi piyasaya sürüldü.
17:13
23 Temmuz 2020

Kripto para birimleri bundan birkaç yıl önce hem merkez bankaları hem de finans kurumları tarafından istenmeyen varlıklar olarak görülürken, şimdi birçok merkez bankasının kendi kripto para birimini piyasaya sürmek için kıyasıya bir yarış içerisine girdiği biliniyor. Daha önce Venezuela ve Tunus gibi ülkelerin kendi dijital para birimlerini piyasaya sürdükleri görülmüştü.

Şimdi ise Litvanya’nın merkez bankası tarafından yayınlanan duyuruda LBCOIN isimli kripto para biriminin tam anlamıyla piyasaya sürüldüğü belirtildi. Aslında bunlar bir kripto paradan çok merkez bankası destekli dijital para birimi olarak anılıyor. LBCOIN’i 23 Temmuz tarihinde piyasaya sürme fikri bu ayın başlarında belirtilmişti.

Blockchain tabanlı para biriminin toplamda altı dijital coin’den oluştuğu ve koleksiyon yapmak isteyenler için bunun bir tane fiziksel versiyonunun da bulunduğu biliniyor. Banka toplamda 4.000 LBCOIN üretti ve bunun 24.000 dijital coin’e eşdeğer olduğu ifade ediliyor. Gümüşten yapılan fiziksel kopyadan da sadece 4.000 tane piyasaya sürülecek.

Litvanya, Kripto Para Yarışında Öne Geçti

Litvanya Merkez Bankası Başkanı Vital Vasiliauskas konu hakkında yaptığı açıklamada bankanın bu projesinin başarı ile tamamlandığını vurguladı. Finans ve ödeme dünyası açısından bunun büyük bir gelişme olduğunu belirten banka yetkilisi, dijital ve itibari dünya arasında bağ kurmak istediklerini paylaştı.

İlerleyen yıllarda ülkenin daha üst düzey bir finans merkezi haline geleceğini belirten yönetici, aslında atılan bu kripto para adımı ile ülkesini Çin’in önüne geçirmiş oldu. Çin’in dijital parasının ise tahmini olarak 2021 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.