Bir Büyük Firma Daha Blockchain’i Kullanacak

Özet

  • Amerika’nın en büyük satın alma organizasyonlarından biri Blockchain teknolojisini entegre ediyor...
14:00
28 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre Amerika’nın en büyük perakende gıda grubu satın alma organizasyonu olan Topco Associates, Mastercard’ın Blockchain teknolojisini operasyonlarına entegre etmeye hazırlanıyor.

27 Ekim tarihli bir basın açıklamasına göre, Topco lojistik firması Envisible tarafından geliştirilen bir izlenebilirlik platformunu test edecek. Bahsi geçen Wholechain platformunun Mastercard’ın Blockchain tabanlı Provence Çözümüne dayandığı biliniyor. Topco ise bu platformu, et ve balık ürünlerinin tedarik aşamasını izlemek için kullanacak.

Blockchain Kullanan Şirketler

Blockchain teknolojisi birçok yüksek profilli şirket tarafından gıda tedarik zincirlerinin izlenmesi için kullanılıyor.

Örneğin, büyük Amerikan perakende satıcısı Walmart, bu ayın başlarında Hint karides tedarik zincirlerini takip etmek için Blockchain teknolojisini kullanmaya başladığını açıkladı. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Walmart’ın yaptığı açıklamaya göre bu teknoloji karides zincirini izlemek için ilk defa kullanılacak. Bunun yanında Walmart China, Haziran ayında VeChain’in Thor Blockchain’i ile tedarik zincirinde yiyecek izlemeye başladığını bildirdi.

Walmart yaptığı bir açıklamada da herhangi bir sağlık sorunu olması durumda Blockchain teknolojisi sayesinde ürünlerin çok daha hızlı geri çekilebileceğini ifade etmişti.

Öte yandan Ağustos ayında, İsviçre’nin en büyük süpermarket zinciri ve perakendecisi olan Migros da TE-Food’ın Blockchain tabanlı gıda izlenebilirliği sistemini ürünlerinde kullanacağını açıkladı.

Blockchain Standartları

Kısa bir süre önce yapılan açıklamalara göre Bilgi Hizmetleri Grubu (ISG) Blockchain çözümleri başkanı Alex Manders, Gıda ve İlaç İdaresi’ni Blockchain kullanımı konusunda net rehberlik sağlamaya çağırdı.

“Daha Akıllı Bir Gıda Güvenliğinin Yeni Çağı” adlı halka açık bir toplantıda Manders düzenleyici kurumun, blok zinciri gıda tedarik zincirlerinde güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağına dair net kurallar getirmesi gerektiğini dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar