X


Binance CEO’su Volatilite Konusunda Yanılmış Olabilir Mi?

Binance CEO’su geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerindeki volatilitenin geleneksel piyasalarda da görüldüğünü ifade etmişti. 
10:00
10 Mayıs 2021

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg TV ile yaptığı bir röportajda Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ); Bitcoin’in (BTC), Apple (AAPL) ve Tesla (TSLA) hisse senedi fiyatlarından muhtemelen daha az volatil olduğunu öne sürdü.

“Her Yerde Volatilite Var”

Zhao, kripto paranın volatilitesinin geleneksel borsadan farklı olmadığını savundu. CZ, volatilitenin her yerde olduğunu ve sadece kripto paralar için geçerli bir durum olmadığını ekledi.

Ancak bu noktada kripto para yatırımı yapan ya da kripto paralarla ilgilenen herkes gerçekten kripto para birimlerinin zaman zaman ciddi volatil hareketler sergilediğini biliyordur. Peki, CZ bu noktada yanılıyor olabilir mi?

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yukarıdaki tablodan çıkan ilk sonuç, hem Bitcoin hem de Tesla‘nın Apple ve Amazon gibi trilyon dolarlık hisse senetlerine kıyasla farklı volatilite seviyelerini paylaştığı. Dahası, Bitcoin nispeten sakinken, hisse senetleri Kasım 2020’de 60 günlük bir volatilite zirvesi yaşadı.

Tesla Bir İstisna Mı?

Yapılan açıklamalara göre burada dikkate alınması gereken bir husus, Tesla’nın piyasa değerinin 633 milyar dolar olması ve henüz 500 milyon doların üzerinde üç aylık net gelir beyan etmemiş olmasıdır. Buna ek olarak, her biri ilk 20’de yer alan şu küresel şirketler inanılmaz derecede karlı konumda bulunuyor: Microsoft (MSFT), Google (GOOG), Facebook (FB), Saudi Aramco (ARAMCO.AB), Alibaba (BABA) ve TSM Semiconductor (TSM).

Öte yandan yapılan açıklamalara göre kripto para birimlerinde görülen volatilite, gelir eksikliği, çok erken bir benimseme aşaması döngüsü ve yerleşik bir değerleme modelinin olmaması nedeniyle norm haline geldi. Anca Tesla da durumun böyle olmadığı ve volatilitesini bir istisna olduğu ifade ediliyor.

CZ’nin Önerisi HODL

Bunların yanında Changpeng Zhao, önde gelen kripto borsasının kurucusu olsa da kişisel olarak işlem yapmadığı biliniyor. Aksine CEO mümkün olan her durumda alım satım yapmak yerine elde HODL’ı öneriyor.

Buna ek olarak verilerin açıkça belirttiği gibi Bitcoin, son 12 ayda her büyük varlığa ve endekse karşı risk-getiri ölçütlerinde birinci oldu. 5 yıllık bir zaman çerçevesi kullanıldığında da benzer bir sonuç ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla volatilite konusunda CZ yanılmış olsa da risk-getiri ölçütünde değerlendirildiğinde kazanan Binance CEO’su olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar