Bilim ve Kanıtlar Konuşuyor! Bitcoin Kahini Uyardı: İşte En Gerçekçi Senaryo!

Bitcoin (BTC) çalkantılı bir dönemden geçerken, önde gelen bir analitik şirketinin CEO'su mevcut durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. 
13:10
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) çalkantılı bir dönemden geçerken, önde gelen bir analitik şirketinin CEO’su mevcut durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Cryptoquant CEO’su, Kritik Göstergeye Dikkat Çekti!

Önde gelen analitik şirketi Cryptoquant’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ki Young Ju, bugün Bitcoin’e dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yönetici, özellikle MVRV metriğine dikkat çekti. MVRV, Bitcoin’in ‘piyasa değeri ile gerçekleşen değer arasındaki oranı’ belirten önemli bir göstergedir. Uzmanlar, bu sayede bir coin’in gerçeğe uygun değerine ne kadar yakın/uzak olduğunu belirlemeye çalışır. CEO’nun tweet’inde paylaşılan grafikten de görülebileceği gibi BTC için MVRV oranı düştü. Bu aynı zamanda BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) bu yana BTC’nin fiyatını da aşağı çekti. Young Ju, bunun yatırımcıların BTC’ye olan ilgisinin azaldığının bir işareti olduğunu belirtti. Önde gelen analitik şirketlerinden CoinShares de son aylarda Bitcoin’e yönelik kurumsal yatırımın ivme kaybettiğine dikkat çekti. Uzmanlara göre, sektörde meydana gelen krizler yatırımcı güvenini zedelerken satış baskısını artırdı.

Merkezi borsalardaki kriz ve belirsizlik de devam ediyor. Binance‘a yönelik FUD etkisi ortadan kalksa da her gün yeni bir platforma yönelik çıkan olumsuz haberler ve iflas söylentileri yatırımcının piyasadan uzak durmasına neden oluyor. CoinMarketCap’e göre BTC’nin fiyatı son 24 saatte %0,65 arttı. BTC fiyatı son 7 günde %1,45 arttı. Bitcoin, an itibariyle 16.589 dolardan işlem görüyor. Bitcoin dominance oranı son 24 saatte %0,22 düştü. BTC’nin pazar hakimiyeti %39,64 seviyesinde yer alıyor. Analistler BTC’deki mevcut en büyük sorunun düşük volatilite olduğunu vurguluyor. 17.000 doların aşılması bu süreçte kritik önem teşkil ediyor.

Noel Tatili Sonrası, Hareketlilik Bekleniyor!

Bitcoin, Kasım 2021’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan %70’in üzerinde değer kaybederek 2022’yi düşüşle bitiriyor. FTX borsasının çökmesi  gibi sektördeki krizler ve makroekonomik faktörler, kripto para piyasasına büyük darbe vurdu. Bu nedenle, Bitcoin’in 2023’teki performansı genel olarak bu unsurlara bağlı olacak.  Uzmanlara göre, Bitcoin işlem hacimleri, Noel tatil sezonundan sonra normale dönecek. Bu nedenle önümüzdeki birkaç hafta boyunca BTC’de hareketlenme meydana gelebilir. Uzmanlar, bu süreçte 16.500 dolar seviyesinin tutulmasının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar