reklamı kapat

Belarus, Kripto Para İşlemleri İçin Vergi İndirimine Gidiyor

23 Aralık 2017
  • İlayda Pekerİlayda Peker
Beyaz Rusya hükümeti, şirketlerin kripto paraları ve Blockchain teknolojisini kullanarak gelişmelerini desteklemek için yeni bir yasa hazırladı.

Devlet medya ajansı BelTA’ya göre, Devlet Başkanı Alexander Lukashenko 22 Aralık’ta, vergi teşviklerini de içeren, Blockchain gibi gelişen teknolojileri ve dijital paraları destekleyen tasarıyı imzaladı. Tasarının amacının, Blockchain teknolojisi ile ticaret faaliyetlerini arttırmak ve hızlandırmak olduğu söylendi.

Bununla beraber yerel bir enformasyon teknolojisi firmasının iddiasına göre kararname, hükümetin teknoloji ve finans kuruluşları için bir merkez olarak hizmet vermeyi amaçladıkları High-Tech Park’ın da gelişimini arttıracak.

Yasaya göre, akıllı kontratlar, tokenler, kripto para ticareti ve kripto para madenciliği üzerinde çalışan şirketler önümüzdeki beş yıl için gelir vergisinden muaf tutulacak.

Temmuz ayında çıkan haberlere göre, ülkenin merkez bankası, bir işlem garanti sistemi olarak Blockchain’i yerel bankaların sistemlerine entegre etmeyi zaten düşünüyordu. Bugün yayımlanan bir haberde ise Merkez Bankası Yöneticisi Pavel Kallaur, High-Tech Park’ın kripto para işlemleri için bir merkez olmasını istediklerini belirtti.

Kallaur BelTA’ya yaptığı açıklamada, “Kripto paralar için düzenlediğimiz Dijital Ekonomi Geliştirme Yönetmeliği aynı zamanda High-Tech Park’taki yerleşik firmalarında uluslar arası anlaşmalarda kripto para birimlerini kullanabilmelerini sağlayacak. Biz bu durumdan memnunuz.” dedi.

Kaynak: www.coindesk.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.