reklamı kapat

BAT Platformu Büyük Bir Siteyle Partnerlik Yapmak Üzere

BAT kurucusu Brandon Eich katıldığı röportajda BAT yatırımcılarına iyi haberler verdi.
12:00
11 Kasım 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Brave tarayıcısının ve Basic Attention Token’ın yaratıcısı Brandon Eich katıldığı röportajda büyük bir içerik paylaşım sitesinin BAT kullanımına ve ödemelerine başlayabileceğinin sinyallerini verdi. Eich:

Size bir siteyle ilgili bir hikaye anlatacağım ve sitenin hangisi olduğunu tahmin edebilirsiniz. Her ay reklamları engelleyen (adblocker ile) 80 milyon tekil ziyaretçisi var ve reklamları engellemeyen çok daha fazlası, ancak reklam engelleme oranları yüksek. Ve bizimle o adblocker kullanıcılarını Brave’e yönlendirecek bir şey denemeye hazırlar.

Eich bu verilerin hem Brave platformunun büyümesi adına hem de sisteme girecek yayımcı kuruluşlar adına büyük fırsat anlamına geldiğini belirtiyor. Zira kullanıcılara yalnızca Brave kullandıkları için token hibe ediliyor. Hibe edilen BAT token’ları yalnızca içerik üreticilerini fonlamak için kullanılıyor. Token’lar satılamıyor ve fonlar 90 gün içinde kullanılabiliyor.

Şu sıralar test aşamasında olan sistem daha sonra tam teşekküllü olarak çalışmaya başladığında kullanıcılara ödeme yapacak (bizzat reklamcılar tarafından).

Hangi site?

Web trafik istatik toplayıcısı Statista sitesine göre internet kullanıcılarının %27’si reklam engelleme programlarını kullanıyor. Yani 80 milyondan yola çıkarsak bu sitenin aylık 300 milyon civarı tekil ziyaretçisinin olduğunu görürüz.

Bir başka güvenilir veri takipçisi SimilarWeb’e göre o aralıkta ziyaretçi çeken “içerik yayımlayıcısı” bazı siteler bulunuyor. WordPress 327 milyon kullanıcıyla zirveyi kimseye bırakmıyor. Ardından 303 milyonluk Pinterest geliyor ve listenin geri kalanında Quora, (buradan itibaren 300 milyonun altı) Reddit, XHamster ve IMDB yer alıyor.

Baştaki 3 site de BAT’in ödeme şemasına kayıtlı değil. Ancak WordPress’in kripto para dostu olduğu biliniyor, zira Civic Security Identity Platform CVC’de kaydı bulunuyor.

Kaynak: cryptoglobe.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.