reklamı kapat

Barclays’e Göre Bitcoin İçin Tek Yön Aşağı

11 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Son günlerde Bitcoin fiyatı aşağıya doğru seyrediyor. Barclays’e göre bu sefer geri dönüşü olmayacak bir düşüş yaşanıyor. Barclays analistleri konuya dair bir rapor yayınladı.

Barclays analisti Joseph Abate Bitcoin ve diğer kripto paraların salgın hastalık gibi yayılmasının sona erdiğini ve dolayısıyla fiyatının artık yükselmeyeceğini belirtti. Analiz raporunda şu ifadeler yer alıyor:

‘’Daha fazla yatırımcı kripto aldığı zaman potansiyel yatırımcılar gittikçe azalıyor. Böylece satıcılar da giderek artmış oluyor. Sonucunda fiyat düşmeye devam ediyor. Satanların sayısı alanların sayısını aşmaya başladı, düşüşler giderek daha da sert olacaktır. Bütün bunlara satış baskısı yaratan spekülatif olaylar sebep oluyor.’’

Bitcoin ve kripto paralardan neredeyse bütün insanların haberdar olduğunu öne süren Abate, aralık ayından bu yana yaşanan %65 düşüşten sonra piyasanın tekrar aynı değere ulaşmayacağını ifade etti.

‘’Artık balonun şişmesi durdu. Spekülasyonlarla yaratılmış fiyatlar bir daha görülmez.’’

Analiste göre artık Bitcoin salgınından etkilenmeyen yatırımcı çok azaldı. Kulaktan kulağa yayılan haberlerle insanlar alım yapmayacak. Fırsatı kaçırma korkusu (FOMO) ise azalarak bitiyor.

Raporun geri kalanıyla çelişkili olarak rapordaki veriler dünya nüfusunun çok azının kripto paralara yatırım yaptığını yazıyor. Özellikle gelişmemiş ülkelerde yatırımcı sayısı oldukça az. Gelişmekte olan ülkelerde ise yatırımcı sayısı ülkelerin kripto paralara yaklaşımına göre değişiyor.

Diğer yandan ‘’ağ etkisi’’ olgusu Bitcoin kullanımı arttıkça fiyatının da artacağını ön görüyor. Eğer Bitcoin kullanımı yaygınlaşırsa spekülatif piyasa haberlerinin etkisi azalabilir ve buna benzer durularda Bitcoin fiyatı daha stabil hale gelebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.