Avrupa Kripto Alanında Lider Olabilir Mi?

Ortaya çıkan son raporlara göre eğer gerekli düzenlemeler getirilirse Avrupa kripto alanında bir lider olabilir.
16:00
14 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eğer Avrupa, kripto para sektörünü düzenlemek için ortak bir yaklaşım yaratmayı başarırsa, bu alanda küresel bir lider olabilir… 14 Kasım’da yayınlanan yeni bir rapora göre, Avrupa Finansal Piyasalar Birliği (AFME), finansal piyasa savunucuları tarafından tarafından hazırlanan yeni bir doküman üzerinde tartışmalar yürütmeye başladı.

Koordinasyon Önemli

AFME’nin incelediği yeni dokümanda kripto para birimlerinin düzenlenmesi için beş öneri bulunuyor.

Bu önerilerin başında, finansal hizmetlerde kripto varlıklarıyla ilgili çeşitli terim ve faaliyetlerin ortak anlayışını geliştirebilecek bir pan-Avrupa kripto varlık sınıflandırma şeması oluşturmak geliyor. Bu noktada AFME, Alman bankacılık birliği Bankenverband tarafından yapılan son argümanları yineliyor ve kriptoların para birimi veya varlık olarak statüsü ile ilgili netlik bulunmamasının, vergilendirme ve diğer düzenleyici konulardaki kafa karışıklığına katkıda bulunduğunu ifade ediyor.

AFME’nin genel müdürü ve teknoloji başkanı James Kemp konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Kripto varlıklarının gelişiminde hızlı bir yükseliş oldu. Ancak vaat edilen faydaları gerçekleştirmek için finansal istikrarı teşvik ederken bir yandan da gelişimin teşvik edilebilmesi için kripto varlık düzenlemelerinin bölgesel ve küresel düzeyde koordine edilmesi giderek daha önemli hale geliyor.

Öte yandan yapılan diğer öneriler arasında; kripto varlık piyasaya sürmeye ilişkin “net beklentilerin” tanımlanması,  “faaliyetlere dayalı teknolojik düzenlemelerin” uygulanması ve sektörde değiştirilmiş ya da mevcut düzenlemelerin uygulanması yer alıyor.

AFME’ye göre her şeyden önce, düzenleyici çerçevelerin küresel ve bölgesel girişimlerle yakınlık kurması en öncelikli hedef olmalı.

Düzenleyici Arbitrajla Mücadele

Bu sonbaharın başlarında Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel, AB maliye bakanlarına, Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri arasında kriptolar için açık ve tek tip bir kurallar uygulamaya koyma çağrısında bulunmuştu.

Bunun yanında Ocak ayında Avrupa Bankacılık Temsilciliği kripto para düzenlemeleri ile ilgili rapor yayınlamıştı. Avrupa Bankacılık Temsilciliği (EBA) kripto paraların araştırılması gerektiğini belirtti ve kripto para sektörü hakkında bazı kararların 2019 içerisinde alınacağını duyurmuştu.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar